Wyścig z czasem nad zalewem na Borkach

środa 9.06.2021 17:32

Czy zdążą do wakacji – zastanawiają się radomianie, bardzo licznie spacerujący po wciąż modernizowanym obiekcie na Borkach. Tłumy można spotkać zwłaszcza w soboty i niedziele, choć nie tylko. Wszystkich sprowadza tu ciekawość, jak wygląda po wielomiesięcznych pracach popularne, by nie powiedzieć jedyne w naszym mieście miejsce letniego wypoczynku na świeżym powietrzu z dostępem do wody.

Przypomnijmy; nad zalewem Borki realizowany jest główny etap innowacyjnego projektu współfinansowanego ze środków europejskich, którego nadrzędnym celem jest poprawa gospodarki wodnej w mieście. W zadanie są zaangażowane Wodociągi Miejskie, władze samorządowe Radomia, środowiska naukowe i ekologiczne.

Na obecnym etapie, już po wpuszczeniu wody w oczyszczoną nieckę zalewu, uruchomieniu urządzeń typu fontanny, wyremontowaniu mostów, trwają prace przy wymianie płyt chodnikowych, asfaltowaniu ścieżki rowerowej wokół zalewu. Zapewne wymienione zostaną ławki, kosze na śmieci i inne elementy infrastruktury służące wypoczynkowi nad tym akwenem. Potrzebna jest też bardziej rozwinięta niż obecnie baza gastronomiczna, by można było spędzić nad zalewem cały dzień o czymś więcej niż lody, kawa.

Całość wg zapowiedzi władz miasta ma być gotowa na początek wakacji, w co raczej trudno uwierzyć. Ale jedno jest pewne: już bliżej niż dalej do końca tej wielokierunkowej, ważnej dla ekologii inwestycji. Oby tylko eksperymentalna w skali Polski metoda samooczyszczania wody dawała gwarancję przyjemnego tutaj wypoczynku i bezpiecznej epidemiologicznie kąpieli.

 pikKomentarze

komentarze