Radomscy fotograficy świętują 60-lecie

wtorek 25.05.2021 15:11

Jedną z pierwszych imprez w radomskiej kulturze po wielomiesięcznym lockdownie jest cykl wystaw prezentujących dorobek Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego. To wyróżniające się aktywnością stowarzyszenie obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia swojego istnienia.

Z tej okazji ukazał się 2-tomowy album, sfinansowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021, co najlepiej świadczy o popularności i uznaniu dla środowiska fotografików. Wszak zakwalifikowanie się do tej formy wsparcia Gminy Miasta Radom wymaga zebrania tysięcy podpisów mieszkańców i zmierzyć się z silną konkurencją. Inna rzecz, że fotografikom na czele z obecnym wieloletnim prezesem Leszkiem Jastrzębiowskim naprawdę chce się chcieć.

Wydany na wysokim poziomie edytorskim album jest czymś więcej niż jubileuszową pamiątką.  To szczególny dokument zmian i przeobrażeń, jakie na przestrzeni minionych 60 lat dokonały się w naszym mieście. Na czarno-białych i kolorowych fotografiach utrwalone zostały przez trzy pokolenia autorów obiekty, mniej i bardziej charakterystyczne dla Radomia zakamarki. Wielu z tych miejsc już nie ma. Ale album ten to przede wszystkim świadectwo pracy bez reszty pochłoniętych pasją ludzi, którzy świetnie realizują się w tej formie twórczości. Niektórzy z nich, jak red. Bronisław Duda, Wojciech Stan, Marian Strudziński, Dariusz Stankiewicz  związani byli z redakcją „Życia Radomskiego”.

Nie sposób wymienić wszystkich fotografików skupionych kiedyś i dziś wokół RTF. Wystarczy spojrzeć na tytułową okładkę albumu, by rozpoznać wielu autorów znanych i zasłużonych dla radomskiej kultury.

Na cykl jubileuszowych imprez  fotografików składają się wystawy. Wielka inauguracja miała miejsce 21 maja w „Resursie Obywatelskiej” i  22 maja w Klubie Środowisk Twórczych i Galerii „Łaźnia”. 24 i 25 maja – kolejne wernisaże w placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Następne indywidualne prezentacje twórczości fotograficznej nie ominą tak renomowanych instytucji kultury, jak Muzeum im. Jacka Malczewskiego (Dorota Wólczyńska, Tomasz Kuna, Marek Zawadzak/, MCSW „Elektrownia” (Andrzej Krynicki, Cezary Dubiel) czy Domu Kultury „Idalin” (Robert Sumiński).

Wszystko do obejrzenia i podziwiania w najbliższych tygodniach, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego.

                                              pik  Komentarze

komentarze