Robert Grudzień – Nowa płyta radomskiego artysty

czwartek 21.01.2021 18:13

Tę modlitwę św. Jan Paweł II poznał dzięki swemu ojcu. „Wezwanie do Ducha Świętego”, które towarzyszyło papieżowi – Polakowi przez całe życie, Robert Grudzień wydał na płycie CD, jako błaganie o zmiłowanie Boga nad światem, dotkniętym pandemią koronawirusa i szaleństwem zła.

Rok przed śmiercią, jesienią 2004 roku papież Jan Paweł II spisał modlitwę, którą jeszcze w dzieciństwie podyktował mu ojciec. Był to gest troski rodzicielskiej o duchowe wzrastanie syna i powierzenie jego młodego życia Duchowi Świętemu. U kresu ziemskiej wędrówki, papież – Polak przekazał ją całemu światu. Wcześniej wielokrotnie o niej wspominał.  – Tak jak kiedyś mój rodzony ojciec włożył mi w rękę książkę i pokazał w niej modlitwę o dary Ducha Świętego, tak dzisiaj ja, którego również nazywacie ojcem, pragnę modlić się z warszawską i polską młodzieżą akademicką: o dar rozumu, o dar umiejętności, czyli wiedzy, o dar rady, o dar męstwa, o dar pobożności, czyli poczucia sakralnej wartości życia, godności ludzkiej, świętości ludzkiej duszy i ciała, wreszcie o dar bojaźni Bożej. Przyjmijcie ode mnie tę modlitwę, której nauczył mnie mój ojciec – i pozostańcie jej wierni – mówił papież Jan Paweł II w 1979 roku do studentów w Warszawie.

Słowa tej modlitwy zabrzmiały także w ubiegłym roku podczas festiwali i koncertów Roberta Grudnia, znanego muzyka, kompozytora, twórcy ogólnopolskich projektów artystyczno – edukacyjnych. Po raz pierwszy została wykonana jako pieśń religijna 19 lipca 2020 roku, podczas „Koncertu Papieskiego w 100. rocznicę Urodzin Św. Jana Pawła II”.

Odtąd w programie każdego koncertu i festiwalu, organizowanych przez Roberta Grudnia, modlitwa do Ducha Świętego oraz Suplikacja Święty Boże były odmawiane na zakończenie uroczystości jako wezwanie błagalne o ustanie pandemii koronawirusa.

– Przed 2 sierpnia i uroczystościami odpustowymi Matki Boskiej Śnieżnej w Stromcu na Mazowszu napisaliśmy do Papieża Franciszka, dzieląc się tą modlitewną inicjatywą. Otrzymaliśmy zapewnienie z Watykanu o modlitwie Papieża Franciszka za organizatorów i uczestników modlitwy o ustanie pandemii koronawirusa. Od tej pory poprzez uczestniczenie w wydarzeniach artystycznych włączyliśmy się w wołania o pomoc do Boga – wyjaśnia Robert Grudzień.

Modlitwy te odmawiane były podczas koncertów do 18 października. Jednak nie ustały wraz z kolejną falą zachorowań. Kolejnym krokiem było wydanie ich na płycie CD oraz w formie mp3. Wszystko po to, by śpiewana modlitwa do Ducha Świętego nadal mogła trafiać do jak największej grupy osób, często przerażonych sytuacją na świecie i szukających wsparcia. Tego zadania artystycznego podjął się Robert Grudzień, który skomponował muzykę i zaaranżował utwór oraz wykonał go na organach. Wyśpiewania słów przekazanych przez Karola Wojtyłę seniora swemu synowi podjęli się: Violetta Taran – sopran, Sylwia Kogucińska – sopran, Andrzej Pachnicki – bas. Nagranie miało miejsce w Osmolinie w kościele pw. św. Marcina. Wykonania odbyły się podczas festiwali m.in. Lublin-Czuby, Stalowa Wola – Rozwadów, Radom – Orońsko, Osmolin, Lwówek, Iłów, Kozienice, Kazimierz Dolny, Warszawa, Stromiec, Białobrzegi, Lipsko, Starachowice.

 Komentarze

komentarze