Jak będzie przebiegać akcja rejestracji i szczepień? – krok po kroku

czwartek 14.01.2021 19:02

  • Od 15 stycznia na konkretne terminy szczepień będą mogli umawiać się seniorzy powyżej 80. roku życia. Między 18 a 22 stycznia zostaną zaszczepieni pacjenci DPS-ów. Zrobią to zespoły wyjazdowe i w tym czasie wszystkie DPS-y w Polsce będą szczepione – poinformował Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień.
  • Od 22 stycznia na szczepienia będą mogły się zapisywać osoby powyżej 70. roku życia.
    Dworczyk wyjaśniał, że rozdzielono terminy zapisów dla grup seniorów ze względu na rekomendację Rady Medycznej działającej przy premierze. W jej ocenie, osoby w wieku 80 plus powinny mieć przywilej wyboru jak najbliższych terminów szczepienia. – Ponieważ te osoby są właśnie najbardziej narażone na trudny przebieg COVID-19. Nic się nie zmienia, 25 stycznia rozpoczynają się szczepienia populacyjne dla seniorów powyżej 70. roku życia – zaznaczył szef Kancelarii Premiera.

Na szczepienie będzie się można zapisać na trzy sposoby.

 Rejestracja będzie prowadzona:

  • przez internet,
  • bezpośrednio w przychodni
  • lub telefonicznie pod numerem 989.

Osoba dzwoniąca uzyska kontakt z konsultantem, u którego zapisze się na konkretny termin we wskazanym punkcie. – To nie musi być punkt akurat w gminie, z której pochodzi ta osoba, to może również być punkt w jakimś innym miejscu w Polsce. Umawiamy konkretną datę, godzinę i punkt.  Dzień przed szczepieniem senior otrzyma SMS z przypomnieniem o wizycie. W sieci rejestracja będzie możliwa przez Internetowe Konto Pacjenta, które można założyć TUTAJ.

Według zapewnień rządu, osoby, które będą chciały zaszczepić się przeciw COVID-19, ale mają trudność z dotarciem do punktu, będą mogły skorzystać ze specjalnie zorganizowanego transportu.

 Od jutra ruszy organizacja tego transportu w gminach. Zwrócimy się także z prośbą do gmin, aby każda z nich do 15 stycznia zorganizowała linię telefoniczną, infolinię dla obywateli i dla mieszkańców danej gminy tak, aby w jasny sposób każdy, kto potrzebuje transportu mógł ten transport uzyskać – mówił w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Szczepienia kolejnych grup

W ramach pierwszego etapu zaszczepieni mają zostać: nauczyciele, pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie. Zapisy dla tych osób mają rozpocząć się na przełomie marca i kwietnia.

W drugim etapie to: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne

W trzecim etapie: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

W Polsce szczepienia przeciw COVID-19 szczepionką konsorcjum firm Pfizer i BioNTech, rozprowadzaną w UE pod marką Comirnaty rozpoczęły się 27 grudnia. W grupie zero szczepieni są w tzw. szpitalach węzłowych, których jest 509, pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także rodzice wcześniaków. Szczepionki Comirnaty – jak informują jej producenci – muszą być przechowywane w temperaturze minus 75 stopni C. Po wyjęciu ich z chłodni, przy zachowaniu temperatury od 2 do 8 stopni C., mogą być użyte do szczepienia tylko przez 120 godzin, czyli tylko przez 5 dni.

Według danych na czwartek 14 bm. do tej pory w Polsce zaszczepione przeciwko COVID-19 zostały 369212 osoby.

 

 Komentarze

komentarze