Europa się zamyka i… masowo szczepi.

czwartek 14.01.2021 20:19

Europa coraz bardziej zamyka się przed inwazją nowej fali koronawirusa. Austria w nocy ze środy na czwartek 13 na 14 stycznia zamknęła 45 przejść granicznych z Czechami i Słowacją. Pozostało tylko kilka większych przejść, na których kontrola sanitarna jest wzmożona, a od przekraczających granice wymagane są zaświadczenia o negatywnych wyniku dwóch testów lub świadectwa szczepienia.

Podobną decyzję mogą w każdej chwili podjąć władze niemieckich landów sąsiadujących z Czechami. Pisze o tym niemiecki dziennik Dię Wet stwierdzając w komentarzu redakcyjnym, iż „Niemcy nie pozbawią się koronawirusa, dokąd zaraza będzie się przemieszczać wraz z podróżującymi z Czech”

Na razie nie ma też luzowania restrykcji w Czechach. Zamknięte pozostają szkoły, stoki narciarskie czy siłownie. Sklepy mogą sprzedawać natomiast tylko najpotrzebniejsze towary. W hipermarkecie nie można, więc kupić na przykład telewizora, nawet, jeśli przed pandemią takie artykuły były w ofercie. W przyszłym tygodniu władze mają rozszerzyć zakres sprzedawanych towarów m.in. na artykuły szkolne i papiernicze.

 W wielu europejskich krajach obowiązuje lock down – zamknięta jest większość sklepów i restauracji, częściowo także szkoły. Mieszkańcy najbardziej zagrożonych regionów mają zakaz podróżowania dalej niż 15 km od swego zamieszkania. W całym kraju obowiązuje zakaz opuszczania mieszkań, z nielicznymi wyjątkami. Terminy jego trwania ulegają z tygodnia na tydzień przedłużeniu. Dziś mówi się już nawet o tymże restrykcje mogą być zniesione na Wielkanoc. Podobna sytuacja jest w innych krajach naszego kontynentu: Holandii, Belgii, Francji.

 

Nie tylko zresztą władze europejskich krajów wprowadzają coraz bardziej surowe restrykcje. Japonia, która do tej pory stosunkowo dobrze radziła sobie z pandemią, rozszerza stan wyjątkowy na kolejne regiony. Obcokrajowcy na razie w ogóle nie będą mogli wjeżdżać do Japonii. Pojawia się też coraz więcej wątpliwości, czy w tym roku uda się zorganizować w Tokio przeniesione z 2020 r. Igrzyska Olimpijskie.

Pierwszych rezultatów zmasowanej trwających w Europie akcji masowych szczepień naukowcy spodziewają się nie wcześniej niż dopiero w kwietniu br.

 Czesi również rozpoczynają akcję zmasowanych szczepień ludności od seniorów i to także 15 stycznia. Tyle tylko, że w grupie zero zaszczepili służby medyczne, policjantów, strażaków i seniorów z D PS-ów, w dużych centrach szpitalnych, a w niektórych większych miastach w halach wystawienniczych, sportowych, itp. gdzie skoncentrowali siły i środki dla sprawniejszego i szybszego zaszczepienia ludności.  W Brnie, np. w halach targowych mają obecnie możliwość szczepienia do 3 tys. osób dziennie.Premier zapowiedział także, iż punkty szczepień otwarte będą przez wszystkie dni tygodnia

Foto Idnes. Cz.Komentarze

komentarze