Diecezja radomska z nowym ordynariuszem

czwartek 14.01.2021 19:29

27 stycznia br. o godz. 11 odbędzie się w radomskiej Katedrze O.N.M.P ingres mianowanego przez Stolicę Apostolską ordynariuszem diecezji radomskiej bp. Marka Solarczyka.

 

          Kanoniczne przejęcie diecezji, które miało miejsce 8 stycznia, było okolicznością pozwalającą bliżej poznać nowego ordynariusza – dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej. Ma 54 lata, urodził się w Wołominie. Maturę uzyskał w Technikum Samochodowym w Warszawie, święcenia kapłańskie po ukończeniu Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie przyjął w 1992 r. w katedrze warszawsko-praskiej. Jest doktorem historii Kościoła – tytuł uzyskał  na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie w 1999 r.

               Oprócz pracy duszpasterskiej, najdłużej w katedrze warszawsko-praskiej, był wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego tej diecezji oraz nauczycielem religii w VIII LO w Warszawie. Pełni wiele funkcji w Konferencji Episkopatu Polski, m.in. przewodniczy Radzie ds. Duszpasterstwa Młodzieży i Krajowej Radzie Duszpasterstwa Powołań, jest członkiem Zespołu ds. kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną oraz Zespołu ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościelną Ewangelicko-Augsburską.

              Nowy biskup ordynariusz ma już za sobą pierwsze spotkania w diecezji. Jak przystało na osobę bardzo aktywną w mediach społecznościowych (posiada konto na FB, Twitterze i kanał na You Tube), tuż po uroczystości kanonicznego przejęcia diecezji kilka minut poświęcił radomskim dziennikarzom. Podczas briefingu odpowiadał na pytania. Ujawnił, że pasjonuje się historią i motoryzacją.

              Dotychczasowy ordynariusz diecezji radomskiej biskup Henryk Tomasik skończył 75 lat i zrezygnował z pełnienia swojej funkcji. Papież Franciszek przyjął rezygnację.

 Komentarze

komentarze