Dzień Dawcy Szpiku i Dzień Ratownictwa Medycznego

wtorek 13.10.2020 14:48

 Dziś 13 października , jak co roku, obchodzimy dwa nietypowe , ale jakże  ważne dla nas wszystkich święta: Dzień Dawcy Szpiku i Dzień Ratownictwa Medycznego

  13 października jest Dniem Dawcy Szpiku.

To  święto  jest szczególną okazją do uhonorowania, nie wahajmy się tego powiedzieć, prawdziwych bohaterów, czyli ludzi, którzy oddali szpik i komórek krwiotwórczych i tych, którzy dobrowolnie wpisali się  na listę potencjalnych dawców, po to, by dać szansę drugiej osobie na powrót do   życia i zdrowia. W Polsce święto to obchodzimy od 2002 r. i z każdym rokiem zwiększa się potencjalna ilość dawców  ale i biorców.

W 2019 r. Fundacja DKMS zorganizowała 2397 akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku. W ciągu 12 miesięcy zarejestrowało się ponad 209 tys. osób, a u 1336 pacjentów wykonano przeszczep szpiku, dając szansę na życie. 2019 r. był dla Fundacji DKMS również czasem intensywnych działań na rzecz Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów.

Fundacja DKMS to niezależna organizacja pożytku publicznego, działająca w Polsce od 2008 r. Jej misją jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. To także największy ośrodek dawców szpiku w Polsce w którym zarejestrowały się 1 734 723 osoby (sierpień 2020), spośród których 8 305 osób (sierpień 2020) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy szpiku lub wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.

 13 październik to także  Dzień Ratownictwa Medycznego

  Trudno zliczyć   jak wiele osób zawdzięczą życie ich ciężkiej pracy. Są na posterunku dzień i noc w każdej chwili gotowi spieszyć na ratunek potrzebującym, ofiarom wypadków, cierpiącym i chorym. Warto  nie tylko w takim dniu jak dzisiejszy, podziękować im za to, że zawsze są gotowi nieść  nam pomoc, ale przy tej okazji warto tez samemu nauczyć się jak udzielać pierwszej pomocy w momentach gdy jeszcze nie dojechali na miejsce np. wypadku zwłaszcza, że od kilku lat zastępy ratowników medycznych poważnie się przerzedzają. O  przyczynach tego – trzeba mówić głośno i domagać się zdecydowanej poprawy  w zakresie  wynagrodzenia, regulacji godzin pracy , wyposażenia oddziałów ratunkowych i stacji pogotowia itp. Jeszcze przed  czterema laty pracowało w Polsce ok. 14 ty. Ratowników, dziś   niewiele ponad 8 tys. Jest to temat do którego powrócimy obszernie na naszych łamach.Komentarze

komentarze