Nowy ogólnopolski projekt autorski Roberta Grudnia

środa 10.06.2020 15:03

Trwać pomimo pandemii – Nowy ogólnopolski projekt autorski Roberta Grudnia

 

 

 

 

 

 

Był człowiekiem pokoju i nadziei. Siłą słowa i wiary zwyciężył komunizm. Uczył jak zmieniać świat by był bardziej ludzkim i zajął szczególne miejsce w historii XX wieku. Sejm RP  – ogłaszając rok 2020 rokiem św. Jana Pawła II – nazwał go  najważniejszym z Ojców niepodległości Polski. W tym roku przypada setna rocznica narodzin papieża – Polaka. Pamięć o nim i jego nauczaniu to myśl przewodnia tegorocznego ogólnopolskiego projektu autorskiego Roberta Grudnia „2020. Rok Św. Jana Pawła II – Zrozumieć Niepodległą”. Wystąpi plejada gwiazd, m. in. Alicja Węgorzewska i Maciej Miecznikowski.

 

18 maja 1920 roku w Wadowicach przyszedł na świat Karol Józef Wojtyła, syn Karola i Emilii Wojtyłów. Narodziny dziecka miały miejsce w momencie przełomowym dla historii. W tym czasie na wschodnich kresach trwały ciężkie walki o granice Polski, która niedawno odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. 18 maja w Warszawie uroczyście witano marszałka Piłsudskiego, trzy miesiące później doszło do bitwy o stolicę, która nie zatrzymała armie bolszewickie ale odrzuciła je daleko na wschód. Bitwa warszawska przeszła do historii jako 18. bitwa, która zaważyła na losach Europy i świata, gdyż nie dopuściła do rozprzestrzenienia się komunizmu w całej Europie. Dla Karola Wojtyły jako kapłana, biskupa, kardynała czy papieża Jana Pawła II, zrozumienie i wyciągnięcie wniosków z przeszłości było ważnym elementem nauczania. W uchwale jaką podjął Sejm RP uznając 2020 rokiem św. Jana Pawła II, czytamy: „ W nauczaniu Ojca Świętego Jana Pawła II znajdujemy to, co w naszych dziejach najważniejsze. Jego postawa, Jego nauczanie są głęboko wrośnięte w dzieje naszego narodu.”

 

Fragmenty homilii, listów pasterskich i twórczości artystycznej Wielkiego Polaka przypominać będą koncerty i spektakle słowno – muzyczne, jakie odbędą się w ramach festiwali Roberta Grudnia.

 

– Każdy z nas, ludzi wierzących ma jakieś bardzo osobiste duchowe spotkanie ze św. Janem Pawłem II. Dla mnie to oczywiście Jego pielgrzymki do Polski. Jednak wcześniej, rok przed wyborem kard. Wojtyły na papieża uczestniczyłem w uroczystościach koronacji obrazu Matki  Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy. Już wówczas Jego słowa ukształtowały moje życie. Należę do pokolenia JP II. Swoją działalność artystyczną staram się budować w ten sposób aby mieściła się w określeniu sztuki, o jakiej mówi św. Jan Paweł II np. w Liście do Artystów – przyznaje Robert Grudzień dyrektor festiwalu. Dodaje, że życie i nauczanie papieża – Polaka to także wiedza o tym, żeby kroczyć wybraną drogą mimo przeciwności. To przesłanie stało się niezwykle aktualne w czasach pandemii. Koncerty będą się odbywały zarówno w kościołach jak i internecie. – Wszystko zależy od aktualnej sytuacji epidemicznej. Nie rezygnujemy ze sztuki, ale w duchu głoszonej przez św. Jana Pawła II odpowiedzialności za drugiego człowieka i solidarności, dbamy o bezpieczeństwo naszych odbiorców – wyjaśnia Robert Grudzień.

 

Pierwsze koncerty miały miejsce w Lublinie, jednak festiwale to także okazja od odwiedzenia miejsc związanych z wybitnymi postaciami historii Polski, co może być ciekawym pomysłem na wakacje spędzane w Polsce. Koncerty będą m. in. w Stromcu (rodzinne strony gen. Ryszarda Kuklińskiego), Wrociszewie koło Warki (tu przez 30 lat pracował ojciec kard. Stefana Wyszyńskiego, a sam Prymas Tysiąclecia chętnie odwiedzał te strony), Sannikach (związanych z Fryderykiem Chopinem), Jędrzejowie w kościele klasztoru oo. Cystersów (gdzie żył, tworzył i jest pochowany bł. Wincenty Kadłubek). Nie zabraknie gwiazd polskich scen muzycznych i teatralnych. Wspólnie z Robertem Grudniem wystąpią  Alicja Węgorzewska, Maciej Miecznikowski oraz Jerzy Zelnik, Bogdan Kierejsza i wielu innych wybitnych artystów.

 

Plan najbliższych wydarzeń:

 

Inauguracja na Ziemi Radomskiej

  1. Rok Świętego Jana Pawła II  
  2. „Zrozumieć Niepodległą” – Ogólnopolski projekt autorski Roberta Grudnia 
  3. XXXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko-Warszawa 2020

 

14.06.2020 Stromiec, kościół pw. św. Jana 90.rocznica Urodzin Gen. Kuklińskiego w rodzinnych stronach bohatera

 

18.06.2020 Radom, Klasztor Bernardynów, „Lech Kaczyński – człowiek Solidarności”.  W dniu 70. urodzin śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego koncert

 

28.06.2020 Radom, Kościół  Najświętszego Serca Jezusowego,

 

2020.Rok Świętego Jana Pawła II. Alicja Węgorzewska – śpiew, Maciej Miecznikowski – śpiew, Bogdan Kierejsza – skrzypce, Robert Grudzień – organy, fortepian,

cdn.Komentarze

komentarze