Michał Drewnowski zagra Chopina

środa 10.06.2020 14:45

Koncert na inaugurację lata

 

 

 

 

 

 

 

Po długiej przerwie Radomska Orkiestra Kameralna powraca z wieczorem muzycznym na powitanie lata. W niedzielę 21 bm. o godz. 18 odbędzie się koncert pt. „Inauguracja LATA z ROKiem – CHOPIN”, na którym wraz z Radomską Orkiestrą Kameralną wystąpi wybitny pianista Michał Drewnowski.

– Zachęcamy do odwiedzenia Sali Koncertowej bez żadnych obaw. Opracowaliśmy całą procedurę dla Państwa bezpieczeństwa zarówno przed, jak i podczas koncertu. Stworzyliśmy aż 10 punktów do dezynfekcji rąk. Dzięki bardzo dużej przestrzeni zarówno foyer, jak i Sali koncertowej jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednie, bezpieczne odstępy na widowni, jak i poza nią. Zapewniamy, że obecność na naszym koncercie podniesie zdecydowanie poziom endorfin i zaopatrzy państwa w pokłady dobrej energii na wiele tygodni. Dla naszego wspólnego komfortu proszę nie zapomnieć o maseczkach – mówi Agnieszka Stanicka z Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

W tym roku mija 210 lat od urodzin jednego za największych polskich artystów, jakim był Fryderyk Chopin. W związku z tą rocznicą postanowiliśmy powitać Państwa po przerwie dźwiękami fortepianu. Tym razem naszym gościem będzie Michał Drewnowski, uzdolniony pianista młodego pokolenia, wychowanek Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Marka Drewnowskiego i Konserwatorium Muzycznego w Genewie u prof. Dominique Merlet i prof. Pascala Devoyon, Jest on laureatem wielu krajowych i zagranicznych nagród. Koncertuje jako solista i kameralista w Polsce, Włoszech, Francji, Szwajcarii, Luksemburgu, Belgii, Bułgarii,  Anglii, Austrii, Czechach, Finlandii, Danii i w Niemczech. W latach 2000 – 2002 występował w Teatrze Nowym w Warszawie jako aktor-pianista w przedstawieniu Adama Hanuszkiewicza „Chopin, jego życie, jego miłość, jego muzyka…” w roli Fryderyka Chopina. Pianista propaguje mało znaną i całkiem zapomnianą muzykę polskich kompozytorów, m.in. takich jak : Ludwik Grossmannn, Jadwiga Sarnecka, Stefan Kisielewski i Tadeusz Majerski.

Podczas koncertu Michał Drewnowski wykona Koncert fortepianowy e-moll op.11 Fryderyka Chopina (1810-1849). Utwór powstał w 1830 roku jako ostatnie dzieło mistrza napisane i wykonane na polskiej ziemi. Kompozycja wyzwala w słuchaczach najpiękniejsze wspomnienia. Jak powiedział sam kompozytor “Nie ma być mocne, jest ono więcej romansowe, melancholiczne, powinno czynić wrażenie miłego spojrzenia w miejsce, gdzie stawa tysiąc lubych przypomnień na myśl – Jest to jakieś dumanie w piękny czas wiosnowy, ale przy księżycu…”. Jest to drugi koncert fortepianowy Chopina, charakteryzuje się on poetycką, młodzieńczą i romantyczną aurę. Tyle że wydaje się być napisany pewniejszą już ręką i uchem bardziej doświadczonym, niż Koncert f-moll. Koncert Chopina to przede wszystkim pole gry między tematami, objawionymi w swej czystej i nieskazitelnie pięknej postaci, a falami brzmienia pianistycznych figuracji, niekiedy aż zapierających dech, a wywiedzionych z owych tematów. Zostaniemy przeniesieni w świat muzyki uciszonej i intymnej. Narracja fortepianu snuć się będzie niekiedy na granicy snu i jawy, płynąć na sposób swobodnej improwizacji, nie poddającej się dyktatowi określonej formy.

Kolejnym utworem, który zabrzmi ze sceny będzie Serenada na smyczki op.20 Edwarda Elgara (1857-1934) napisana w 1892 roku, niedługo przed poślubieniem przez kompozytora Caroline Alice. Była to ukochana Elgara, na którą mógł liczyć w trudnych chwilach. Ta dojrzała miłość została odzwierciedlona w pełnej wdzięku i elegancji Serenadzie.

Koncert inaugurujący LATO z ROKiem pełen będzie pięknych i romantycznych melodii, które pozwolą nam w radosnych nastrojach rozpocząć świętowanie lata. Oprócz wspomnianych już utworów Radomska Orkiestra Kameralna wykona również najpiękniejsze fragmenty romantycznych serenad Mieczysława Karłowicza, Antonina Dvořáka i Piotra Czajkowskiego. Serdecznie zapraszamy na ten wyjątkowy i romantyczny koncert, który będzie idealnym wstępem do nadchodzącej Nocy Kupały.

Wykonawcy:
Michał Drewnowski – fortepian

Radomska Orkiestra Kameralna

 

W programie:

Fryderyk Chopin – Koncert fortepianowy e-moll op.11,

Edward Elgar – Serenada na smyczki op.20

oraz najpiękniejsze fragmenty romantycznych serenad Mieczysława Karłowicza, Antonina Dvořáka i Piotra Czajkowskiego

 

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie ROK a także online na portalu biletyna.plKomentarze

komentarze