Na walkę z koronowirusem ćwierć mld złotych 

poniedziałek 27.04.2020 18:38

Samorząd Mazowsza przeznaczył już ćwierć mld złotych na walkę z koronowirusem.

Dotychczas na walkę z koronawirusem przeznaczyliśmy prawie ćwierć miliarda złotych, większość z funduszy unijnych – poinformował marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Jak dodał, samorząd czeka na zgodę rządu ws. uruchomienia kolejnej transzy opiewającej na 100 mln zł

 

O to, ile środków finansowych Mazowsze przeznaczyło dotychczas na walkę z koronawirusem, marszałek województwa mazowieckiego został zapytany na poniedziałkowym briefingu prasowym.

Jak podkreślił, są to „olbrzymie kwoty”. „Gdybyśmy to wszystko zsumowali, jest to blisko ćwierć miliarda złotych, czyli ok. 250 mln zł, z czego większość pieniędzy, myślę, że ok. 210-215 mln zł pochodzi z funduszy europejskich – z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego” – powiedział.

Jak dodał, reszta pochodzi ze środków samorządowych oraz budżetu państwa.

poinformował jednocześnie, że Mazowsze zbliża się do wyczerpania puli 150 mln zł z pierwszej transzy jednego z unijnych programów i czeka na uruchomienie kolejnej opiewającej na 100 mln zł. – Mamy już zgodę Komisji Europejskiej, ale ciągle czekamy na zgodę Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej – powiedział.

Jak tłumaczył, problem polega na tym, że samorząd chce przesunąć te pieniądze z inwestycji kolejowych, które nie są zakontraktowane, bo – jak wskazał – PKP „nie zdołało złożyć wniosków o płatność w dwóch dużych projektach”.

– Oczekujemy obecnie na stanowisko kolejarzy, bo chcemy te projekty fazować, czyli zacząć w tej perspektywie finansowej na lata 2012-2020, natomiast kontynuować je w nowej perspektywie na lata 2021-2027  – dodał.

Członek zarządu województwa Elżbieta Lanc poinformowała natomiast, że ponad 3 mln zł przeznaczone zostaną na zakup odpowiedniego sprzęt dla mazowieckich domów pomocy społecznej. – Również Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej zaoszczędziło w różnych projektach, które nie będą realizowane, 600 tys. zł, i w ramach tych środków będą zakupione urządzenia do dezynfekcji dla DPS-ów. Wiemy, że to jest gigantyczny problem i rozumiemy, że trzeba pomóc najsłabszym – zapewniła.

Marszałek województwa został zapytany także o pomysł tymczasowego zawieszenia janosikowego, o co apelował prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

– Niestety mamy taką sytuację, w której dochody wszystkich jednostek samorządu terytorialnego, również Warszawy i województwa mazowieckiego, spadają. Jesteśmy wielkimi płatnikami janosikowego i popieramy ten wniosek Warszawy, zresztą sami też wystąpimy do ministra finansów o zaniechanie tego podatku, bo tak, po prostu, dochody będą niewystarczające – powiedział marszałek Struzik.

dobał się artykuł? Podziel się!

Samorząd Mazowsza sprowadził 14 ton środków ochrony osobistej

  •  

W piątek, 24 kwietnia, w godzinach popołudniowych na warszawskim lotnisku wylądował samolot Medical Cargo LOT, który przywiózł z Pekinu 14 ton wyposażenia medycznego i środków ochrony.  Dostawę zorganizował Samorząd Województwa Mazowieckiego. Dzięki transportowi do mazowieckich szpitali już niebawem trafi kolejna partia maseczek, gogli czy rękawiczek. Zakup był możliwy dzięki wsparciu unijnemu.

 

– Od kilku tygodni kupujemy środki ochrony i sprzęt dla mazowieckich szpitali. Niestety, na krajowym rynku brakuje tego typu środków, a zapotrzebowanie jest ciągle bardzo duże, stąd nasza decyzja o sprowadzeniu dużego transportu  – mówi marszałek Adam Struzik.  

 

Cała dostawa to pierwsza z dwóch planowanych. W ramach całego transportu na Mazowsze dotrze: 3 mln maseczek ochronnych (w tym półmasek ochrony indywidulanej KN95, maseczek medycznych i chirurgicznych), 1 mln medycznych rękawiczek ochronnych, 30 tys. gogli, 30 tys. przyłbic medycznych oraz 640 termometrów do zdalnego pomiaru temperatury ciała. Koszt zamówienia to ponad 16 mln zł

 

Specjalistyczny bus  i sprzęt dla radomskiej służby zdrowia

– Do radomskiego szpitala specjalistycznego przekazaliśmy już wczoraj 1250 masek ffp3 a także 1200 przyłbic – mówiła rzeczniczka UMWM Marta Milewska. – Dzisiaj do radomskiej stacji pogotowia ratunkowego trafiło 10 tys. sztuk masek chirurgicznych, 500 fartuchów chirurgicznych, 1300 sztuk przyłbic ochronnych i 1100 sztuk masek ffp3. Dobra informacja jest również taka, że realizujemy dostawę busów dla stacji pogotowia i w najbliższych dniach jeden z busów otrzyma też radomskie pogotowie.

 

Bus będzie służył do transportu osób zakażonych, niewymagających wsparcia ratowników medycznych. Jak zaznaczają dyrektorzy placówek, to znaczne usprawnienie pracy, zwłaszcza teraz, gdy liczba osób zakażonych jest coraz większa. Są to pojazdy wyposażone w osłonę kierowcy oddzielającą przedział pasażerski oraz w łatwo zmywalną tapicerkę. Wszystko to po to, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa dla kierowcy i pacjenta. Tego typu transportów jest coraz więcej, więc na pewno stacje pogotowia te samochody wykorzystają.Komentarze

komentarze