Jak zbierać odpady w czasie pandemii?

wtorek 31.03.2020 17:08

Mimo pandemii odbiór odpadów niemal w całej Polsce odbywa się normalnie. Przedstawiciele firm z branży odpadowej apelują jednak do mieszkańców, by ułatwili im nieco pracę w trudnych warunkach epidemii.

  • Jak należy postępować z odpadami w czasie pandemii?
  • Pamiętajmy, by wyrzucane odpady szczelnie zamykać, a zużyte produkty takie jak chusteczki, rękawiczki czy maseczki zapakować do foliowej torebki i wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane.
  • Ważnym elementem jest nieblokowanie dojazdu do altan na odpady.

Co robić z odpadami w czasie kwarantanny? Zgodnie z informacją podaną oficjalnie przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wirus może przetrwać na przedmiotach nawet kilka dni. Dlatego pamiętajmy, by wyrzucane odpady szczelnie zamykać, a zużyte produkty, takie jak chusteczki, rękawiczki czy maseczki zapakować do foliowej torebki i wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko przekazania wirusa kierowcom śmieciarek i ładowaczom.

– Trudno sobie wyobrazić skutki sytuacji, gdy z powodu zakażenia czy kwarantanny zawieszona na dwa tygodnie zostaje zbiórka odpadów – do epidemii koronawirusa doszłoby dodatkowe poważne zagrożenie sanitarne – mówi Paweł Augustyn, prezes Eneris Surowce.

Jak się okazuje,  możliwość odbioru odpadów to nie tylko kwestia zachowania odpowiedniej staranności przy zabezpieczeniu odpadów, które miały kontakt z naszymi wydzielinami czy zachowanie wskazanego przez WHO dystansu minimum dwóch metrów od pracowników komunalnych. Równie ważnym elementem jest nieblokowanie dojazdu do altan na odpady. Niestety w sytuacji, gdy wiele osób pracuje zdalnie z domu, widać duże zagęszczenie samochodów na osiedlach. Mieszkańcy parkują w każdym wolnym miejscu: tuż przed drzwiami do altan, na skrętach, z dwóch stron na wąskich uliczkach.

– Apelujemy do mieszkańców, ale i administratorów osiedli, by zapewnili sprawny dojazd do altan na odpady i możliwość swobodnego wyprowadzenia pojemników z odpadami do śmieciarki. 26-tonowy pojazd, szeroki na 3 metry i długi nawet na 9 metrów musi mieć odpowiednie warunki do wjazdu. Zatem niewłaściwe parkowanie to niepotrzebne stwarzanie dodatkowego ryzyka sanitarnego, które może wystąpić w przypadku, gdy odpady nie zostaną odebrane. – dodała Magdalena Sułek-Domańska, dyrektor komunikacji w Eneris.

Przedstawiciele branży przypominają także, że obok lekarzy czy pielęgniarek, kierowców komunikacji publicznej i sprzedawców w sklepach, pracownicy firm odbierających odpady znajdują się na pierwszej linii walki z wirusem.

– Oni nie mogą pracować zdalnie. Nie mogą po prostu zejść ze służby. Dlatego pamiętajmy, by im również okazać wdzięczność. Zachęcamy do zamieszczenia życzeń dla kierowców śmieciarek i ładowaczy na swoich profilach w mediach społecznościowych i opisanie ich hasłem #BezpiecznaZbiórkaOdpadów. Niech i oni poczują nasze wsparcie i wdzięczność w tym wyjątkowo ciężkim czasie – apeluje Eneris. (Tekst i foto Portal Samorządowy)Komentarze

komentarze