Koncert karnawałowy – ROK symfonicznie

wtorek 14.01.2020 09:22

             Karnawał niejedno ma imię – eleganckie bale w Wiedniu, paleta barw na brazylijskim sambodromie, szalone prywatki w polskich mieszkaniach. Radomska Orkiestra Kameralna przedstawi w sobotę 18 stycznia br., jeszcze inne oblicze karnawału. Będzie to imponujące bogactwo brzmienia orkiestry symfonicznej. Podczas koncertu „ROK symfonicznie” na scenie pojawi się ponad 30 utalentowanych muzyków.

 

 

Radomska Orkiestra Kameralna poszerzona do składu symfonicznego wystąpi pod batutą wybitnego dyrygenta Piotra Sułkowskiego – dyrektora naczelnego i artystycznego Warmińsko – Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie. Artysta ten posiada ogromne doświadczenie operowe, zdobyte w czasie wieloletniej pracy, m.in. na stanowisku dyrektora w Operze Krakowskiej oraz w Wildwood Festival Opera Orchestra AR (USA). Przygotował wiele premier operowych, w tym kilka prawykonań. Współpracuje z wieloma orkiestrami w kraju i zagranicą.  Zajmuje się również pracą dydaktyczną na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie prowadzi klasę dyrygentury. Od 1993 do 2016 roku był dyrygentem orkiestry POSM im. F. Chopina w Krakowie, z którą we Francji realizował programy edukacyjne dla francuskiej młodzieży. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu Barbakan, odbywającego się w okresie letnim w Krakowie.

           Podczas radomskiego, wyjątkowego koncertu usłyszymy m.in. Symfonię Es-dur nr 3 „Eroica” op.55 Ludwiga van Beethovena (1770–1827). „Eroica” (wł. bohaterska, heroiczna) zajmuje szczególne miejsce tak w historii muzyki, jak i w dorobku niemieckiego kompozytora. Z uwagi na swój buntowniczy charakter, bogaty ładunek emocjonalny i liczne dysonanse uznawana jest za dzieło, które wyznacza przejście między klasycyzmem i romantyzmem w muzyce. Jest to „symfonia bohaterska, napisana ku uczczeniu pamięci wielkiego Człowieka” (Napoleona Bonapartego). Jest to dzieło pod każdym względem rewolucyjne — dłuższe niż symfonie pisane dotychczas, nasycone żywiołową emocjonalnością, pełne dysonansów i akcentowanych nagle dźwięków, a także wymagające od wykonawców szczególnej wirtuozerii.

          Ze sceny zabrzmi także Symfonia A-dur nr 4 „Włoska” op.90 Felixa Mendelssohna – Bartholdy’ego (1809-1847). Od dnia prawykonania (1833), którym dyrygował kompozytor, „Symfonia nr 4” jest najpopularniejszym dziełem symfonicznym Mendelssohna, a jej otwarcie należy do najsłynniejszych fragmentów w historii muzyki. On sam, nie do końca zadowolony z ostatecznego kształtu dzieła, planował skorygować partyturę przed wydaniem. Zamiaru tego nigdy nie zrealizował, a dzieło zostało opublikowane dopiero po jego śmierci. Napisał je w wieku 24 lat, zainspirowany podróżą do Włoch zapragnął wcielić wrażenia, jakie zrodziły w nim tamtejsze krajobrazy oraz kultura i mieszkańcy. W tej niezwykle żywiołowej, tryskającej energią kompozycji ujawnia się typowa dla Mendelssohna tekstura orkiestrowa: flety, oboje, klarnety i fagoty budują harmoniczne tło dla melodyjnej linii skrzypiec.           Bilety na koncert karnawałowy Radomskiej Orkiestry Kameralnej już do nabycie bądź bezpośrednio przed wydarzeniem.

 

 

 Komentarze

komentarze