Dramat obyczajowy w DKF Elektrownia

niedziela 8.12.2019 13:41

XIII Zimowy Przegląd Filmowy Koksownik 13 – 23.12.2019 rozpoczyna dramat obyczajowy ANGELO

13 XII pt. – ANGELO, dramat obyczajowy, reż.  Markus Schleinzer, Austria, Luksemburg 2018 (111’) premiera, otwarcie przeglądu

Zapierający dech w piersiach od pierwszej sceny, film Schleinzera opowiada  (opartą na faktach)  fascynującą historię Angela Solimana, czarnoskórego niewolnika, który jako chłopiec trafił najpierw do domu weneckiej arystokratki, a potem na salony XVIII-wiecznego Wiednia. Pod barwnymi kostiumami i efektowną stylizacją kryje się poruszająca opowieść o współczesnych obcych: ludziach, którzy każdego dnia docierają na europejski kontynent i o naszym stosunku do nich.

14 XII sob. – NIE MA NAS W DOMU, dramat, reż. Ken Loach, Belgia, Francja, Wielka Brytania 2019 (100’) premiera

Ricky i Abbie chcą dla swojej rodziny czegoś więcej. On zrobi wszystko, żeby spełniło się ich marzenie. Postanawia zaryzykować i zaczyna pracę na własną rękę. „To małe arcydzieło na banalny z pozoru temat. Takie kino robi tylko Ken Loach”. (Maja Staniszewska Wysokie Obcasy)

15 XII niedz. – MŁODY AHMED, dramat społeczny, reż. Jean-Pierre i Luc Dardenne, Belgia, Francja 2019 (84’) premiera

Tytułowy bohater nowego filmu braci Dardenne to zdolny, błyskotliwy belgijski 13-latek. Podczas gdy jego rówieśnicy spędzają czas na beztroskich zabawach, Ahmed wolne chwile przeznacza na studiowanie Koranu. Klasycy europejskiego kina, bracia Jean-Pierre i Luc Dardenne, opowiadając historię młodego Ahmeda, podejmują jeden z najważniejszych problemów, którym musi stawić czoła dzisiejsza Europa.

16 XII pn. – NA WOJNIE, dramat społeczny, reż. Stèphane Brizè, Francja 2018 (113’) premiera, pokaz Instytutu Francuskiego w Warszawie

Pracownik fabryki samochodów organizuje strajk przeciwko zamknięciu tego ważnego dla lokalnej społeczności miejsca pracy. 6 nominacji na festiwalu w Cannes w 2018 roku.

17 XII wt. – OBYWATEL MIŁOŚĆ, dokumentalny, reż. Wojciech Skrobiszewski, Polska 2018 (71’) premiera

Arcyważny i obowiązkowy dokument dla zainteresowanych życiem i twórczością Grzegorza Ciechowskiego! 

Po wieloletnim milczeniu Anna opowiada  historię miłości i życia z liderem legendarnej Republiki. Powstał bardzo osobisty i emocjonalny obraz o wielkim uczuciu, które narodziło się i trwało na przekór przeciwnościom. Film jest też swego rodzaju mapą do lepszego zrozumienia twórczości artysty. Opowiada o kulisach i powodach powstawania wielu piosenek. 

17 XII wt. 21.15 – CIENIE IMPERIUM, dokumentalny, reż. Karol Starnawski, Polska 2018 (76’) premiera

Na rubieżach dawnego Imperium Rosyjskiego trwają konflikty, o których zapomniała już światowa opinia publiczna. Ludzie zamieszkujący te rejony pragną tylko jednego: spokojnego życia.

 

18 XII śr. – SONS OF DENMARK (Synowie Danii), thriller polityczny, reż. Ulaa Salim, Dania 2019 (117’) premiera

Dania 2025. Rok po poważnym ataku bombowym w Kopenhadze dochodzi do radykalizacji i napięć na tle etnicznym. Grupa mężczyzn zakłada organizację, której działania będą miały poważne konsekwencje dla ich życia.

 

19 XII czw. – NIE OBCHODZI MNIE, CZY PRZEJDZIEMY DO HISTORII JAKO BARBARZYŃCY, komediodramat, reż. Radu Jude, Rumunia 2018 (140’) premiera

Fabuła koncentruje się wokół młodej reżyserki teatralnej Mariany Marin, która próbuje przeprowadzić rekonstrukcję zdobycia Odessy w 1941 r. przez rumuńską armię, gdy po zajęciu miasta wybuchła ogromna bomba  (odpalona radiowo przez NKWD), a efektem stała się hekatomba ludności żydowskiej. Nagrodzona Kryształowym Globem na 53. MFF w Karlowych Warach, prowokacyjna tragikomedia na temat antysemityzmu.

20 XII pt. – KAFARNAUM, dramat obyczajowy, reż. Nadine Labaki, Liban, USA 2018 (121’)

Dwunastoletni Zejn jest mieszkańcem bejruckich slumsów, odmalowanych w „Kafarnaum” z niezwykłą intensywnością. Zgodnie z tytułem, oznaczającym „chaos”, „bezład”, „gmatwaninę”, dzielnica uderza nadmiarem: rzeczy, ludzi, a przede wszystkim dzieci, niewinnych ofiar rzeczywistości społecznej oraz klasowych i ekonomicznych podziałów. Uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes, „Kafarnaum” sprowokował najgłośniejsze i najdłuższe (aż piętnastominutowe!) owacje podczas festiwalu

23 XII pn. – SKLEP PRZY ULICY GŁÓWNEJ, dramat wojenny, reż. Ján Kadár, Elmar Klos, Czechosłowacja 1965 (128’) klasyka kina w cyfrowej jakości, zakończenie przeglądu

Podczas gdy słowackie władze prześladują semickich przedsiębiorców, stolarz Anton Brtek za namową szwagra przejmuje sklep, który wcześniej należał do Żydówki. „Sklep przy głównej ulicy” przeszedł do historii kina m.in. jako pierwszy zdobywca Oscara dla filmu środkowoeuropejskiego. 

Przedsprzedaż karnetów w cenie 33 zł na 3 dowolnie wybrane filmy od 9 XII 2019.

Bilety przed seansami.

Początek seansów 19.45

Projekcje filmów odbywają się w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego

w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczhttp://www. mcswelektrownia.plesnej Elektrownia, przy ul. Kopernika 1

w Radomiu

 Komentarze

komentarze