Gombrowicz na językach

czwartek 10.10.2019 12:10

Blisko 30 osób z całego świata weźmie udział w Kongresie Tłumaczy Gombrowicza, który odbędzie się w Polsce i we Francji, a który potrwa od 10 do 17 bm. Część „polska” odbędzie się w dniach 10-14 października. Uczestnicy odwiedzą miejsca związane z pisarzem (Małoszyce, Bodzechów, Warszawa). Spotkania, panele dyskusyjne oraz czytanie Gombrowicza w wielu językach będą odbywały się we Wsoli i w Radomiu.
W sobotę (12 października) w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu wystąpi Renata Przemyk w koncercie YA HOZNA i THE BEST OF.

Ciąg dalszy kongresu (14 – 17 października) odbędzie się we francuskim Vence. Tam dokończona zostanie część panelowa, planowany jest także między innymi piknik literacki, który władze miasta zorganizują na Col de Vence, jednym z ulubionych miejsc wycieczek pisarza i jego partnerki, a potem żony Rity Labrosse. Tłumacze będą też w przestrzeni publicznej prezentować w swoich rodzimych językach najważniejsze dla nich cytaty z Gombrowicza.

Organizatorem kongresu jest Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, pod patronatem Rity Gombrowicz.
Okazją do organizacji wydarzenia jest 50 rocznica śmierci pisarza, a sama organizacja tak dużego przedsięwzięcia możliwa jest dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Partnerami przedsięwzięcia są miasta: Radom oraz Vence.

Oto program części „polskiej” Międzynarodowego Kongresu Tłumaczy Gombrowicza (wydarzenia otwarte dla publiczności):

11 października – piątek
godz. 18.20 – 20.00 obrady i panele dyskusyjne dotyczące recepcji dzieł Gombrowicza na świecie, Muzeum Witolda Gombrowicza, Wsola

12 października – sobota
godz. 18.30 – Renata Przemyk YA HOZNA i THE BEST OF, koncert, Zespół Szkół Muzycznych, Radom
(Uwaga: wstęp wolny, ale ilość miejsc ograniczona)

13 października – niedziela
godz. 10.00-14.00 – panele dyskusyjne dotyczące tajników warsztatu tłumacza, Muzeum Witolda Gombrowicza, Wsola

godz. 17.00 – „Gombrowicz na językach” – czytanie Gombrowicza w przekładach oraz „Gombrowicz egzotyczny” – dyskusja panelowa, MCSW Elektrownia, Radom

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.Komentarze

komentarze