Pierwsza taka wycieczka

poniedziałek 30.09.2019 13:23

28 września br. Stowarzyszenie Rodzin i Sympatyków 72 p.p. im. D. Czachowskiego zorganizowało wycieczkę na tereny walk 72 p.p. w wojnie obronnej 1939 roku. Obok członków Stowarzyszenia w wycieczce wzięła udział kompania honorowa młodzieży z klas mundurowych szkół ZDZ w Radomiu im. 72 p.p. .

Pierwszy etap trasy prowadził do Wielunia, gdzie w miejscowym muzeum uczestnicy wycieczki zwiedzili niezwykle sugestywną i bogatą w dokumenty wystawę ukazującą tragiczne dla miasta i kraju pierwsze chwile napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę.

Kolejnym i zarazem centralnym punktem wycieczki była Konopnica i cmentarz wojenny na którym spoczywa 54 żołnierzy 72 p.p. z ich dowódcą mjr Stanisławem Jaszczukiem poległych w ciężkich walkach nad Wartą 3 września 1939 r. Członkowie Stowarzyszenia wraz z młodzieżą ZDZ i odtworzonym sztandarem pułku, władzami miejscowej gminy, dyrekcją i młodzieżą szkoły podstawowej w Konopnicy noszącej imię 72 p.p. wzięli udział w uroczystym apelu zakończonym złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów. Była to niezwykle piękna i doniosła uroczystość w oprawie złotej, polskiej jesieni przypominająca tragiczne dni polskiego września na Ziemi Wieluńskiej i bohaterską postawę żołnierzy radomskiego pułku w obronie niepodległości Ojczyzny.

Po uroczystości na cmentarzu członkowie i sympatycy Stowarzyszenia spotkali się z uczniami, dyrekcją szkoły podstawowej im. 72 p.p. w Konopnicy oraz przedstawicielami lokalnych władz. Uczestnicy spotkania wysłuchali hymnu Szkół ZDZ w Radomiu, dowiedzieli się o dramatycznej drodze pułkowego sztandar z pola bitwy na Ziemi Wieluńskiej do Muzeum Wojska Polskiego oraz obejrzeli film Stowarzyszenia „W imię niepodległości” przedstawiający historię pułku.

Ostatnim etapem wycieczki były Pabianice i miejscowy cmentarz na którym spoczywa ok. 500 żołnierzy 72 p.p. Kompania honorowa klas mundurowych młodzieży ZDZ zaciągnęła wartę honorową, a pamięć poległych uczestnicy wycieczki uczcili minutą ciszy i zapaleniem zniczy.

 

 
 
 
 Komentarze

komentarze