Uroczyste obchody 65 lecia  nadania Pionkom praw miejskich

poniedziałek 16.09.2019 09:49

  Pionki obchodzą 65 –lecie nadania praw miejskich. Oficjalnie akt nadania praw miejskich miał miejsce, po wielu latach starań jeszcze od czasów międzywojennych, dopiero 14 listopada 1954 r. rozporządzeniem ówczesnego Prezesa Rady Ministrów Józefa Cyrankiewicza.

 Dynamiczny rozwój ,początkowo dwóch wiosek: Zagożdżonu i Pionek, nastąpił  w połowie lat 20-tych XX w, gdy uruchomiono pierwsze  wydziały Państwowej Wytwórni Prochu i Materiałów Kruszących, która w 1937 r stała się jednym z największych w Europie producentów materiałów wybuchowych.  Wokół zakładu wyrastały nowe bloki – mieszkania dla pracowników, a także obiekty  kulturalne i sportowe. Lata pięćdziesiąte minionego stulecia  przyniosły dalszy rozwój   miasta. Proces transformacji ustrojowej i gospodarczej w latach 90 –dziesiątych nie był jednakże zbyt szczęśliwym okresem dla miasta. Upadły wielkie zakłady przemysłowe, wzrosło bezrobocie, a mieszkańcy coraz częściej emigrowali za praca.

 Dziś ten proces wydaje się być powstrzymany, a wszystko wskazuje na to, że najmłodsze miasto w naszym regionie zaczyna powoli wychodzić z marazmu ostatnich trzech dziesięcioleci.

 Podczas uroczystości, jakie z okazji 65 rocznicy nadania praw miejskich Pionkom- w sobotę 14 września br. odbyło się uroczyste spotkanie mieszkańców, podczas którego w wykładzie dr.Piątkowskiego przypomniano historię miasta, zaprezentowano nowy film dokumentalny przygotowany z okazji 65 rocznicy. Obecny burmistrz miasta Robert Kowalczyk – w swym wystąpieniu przypomniał wszystkie najważniejsze dokonania swoich poprzedników, co w dzisiejszych czasach zaliczyć można do wyjątkowo miłego i sympatycznego ewenementu, oraz złożył życzenia mieszkańcom miasta. Obecny na uroczystości wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak wspominając swe związki z Pionkami wręczył Robertowi Kowalczykowi pamiątkowy medal Radomia.

  W niedzielę 15 bm. mieszkańcy Pionek przy pięknej pogodzie bawili się na festynie rodzinnym w miejscowym Ogródku Jordanowskim. Były gry i zabawy dla dzieci, koncerty zespołów artystycznych, wiele atrakcji, muzyki, interesujące spotkania. Na naszych zdjęciach sobotnie uroczystości.

Galeria zdjęćKomentarze

komentarze