Miesiąc z malarstwem art. plastyka Witolda Kowalskiego

czwartek 5.09.2019 12:36

Ponad 50 prac z różnych etapów twórczości gromadzi wystawa jednego z najbardziej znanych radomskich artystów plastyków Witolda Kowalskiego. Ekspozycję zorganizowało z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej tego artysty Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Otwarcie wystawy – 6 września br.

Art. plastyk Witold Kowalski od urodzenia związany jest z naszym miastem. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, studiował m.in. pod kierunkiem profesorów: Andrzeja Jurkiewicza, Artura Nachta-Samborskiego i Aleksandra Kobzdeja. Wpływ na jego wykształcenie mieli również asystenci tej uczelni: Jacek Sienicki i Tomasz Żołnierkiewicz. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1969 r. Od tego czasu brał udział w około 100 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą (Bratysława, Jarosław, Koszyce), Radom (BWA, KMPiK, Muzeum Sztuki Współczesnej – Oddział Muzeum im. Jacka Malczewskiego), Busko-Zdrój (filia BWA Kielce), Rzeszów (BWA), Słupsk (BWA), Toruń (BWA), Warszawa (MCKiS).

Jak przystało na wystawę jubileuszową, artysta proponuje miłośnikom swojego talentu swoisty przegląd twórczości, począwszy od realizacji studenckich i dyplomowych kończąc na obrazach namalowanych specjalnie na zapowiadaną dużo wcześniej ekspozycję w „Elektrowni”. W kolejnych etapach działalności artystycznej jubilata nie brakuje portretów, martwych natur, ale przede wszystkim charakterystycznych pejzaży będących wynikiem fascynacji pięknem polskiej przyrody. Odrębne miejsce zajmuje Radom z mniej i bardziej charakterystycznymi zakątkami. Na tych wątkach tematycznych,  w kolejnych dziesięcioleciach koncentrował się ich autor.

Za swoje malarstwo W. Kowalski był wielokrotnie nagradzany na przeglądach w Radomiu, Kielcach, Sandomierzu. Otrzymał wyróżnienie w Międzynarodowym Triennale Malarstwa Realistycznego w Sofii. Zajmuje się malarstwem  sztalugowym, rysunkiem, witrażownictwem, projektuje elementy wyposażenia kościołów. Obrazy artysty znajdują się w zbiorach muzealnych w Radomiu, Białej Podlaskiej, Sandomierzu i Włocławku oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą: w Austrii, Australii, Holandii, Niemczech, Norwegii, Szwecji i USA.

Wystawa będzie czynna tylko przez miesiąc, do 6 października br.

                                                                                                                       pik

 

fot. Marcin KucewiczKomentarze

komentarze