KOLONOSKOPIA JEST SUPER!

czwartek 23.05.2019 17:36

 Na zaproszenie Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku na wczorajsze (środa  22.05.2019r.) spotkanie przybyli przedstawiciele  firmy  SERVIER.  Było to pierwsze z 9 spotkań  z emerytami zrzeszonymi w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, w ramach kampanii  „SERVIER  – WYŁĄCZ RAKA”.

„SERVIER – WYŁĄCZ RAKA” to ogólnopolska kampania profilaktyczno – edukacyjna, realizowana przez firmę Servier Polska, której celem jest promocja profilaktyki przeciwnowotworowej oraz podnoszenie świadomości społecznej Polaków w zakresie czynników ryzyka.

Wykład o profilaktyce w leczeniu raka jelita grubego wygłosiła Pani dr Katarzyna Górska z Kliniki Onkologii i Hematologii  Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

 W ramach tej kampanii, przed wykładem, seniorzy mogli wykonać bezpłatne badania  profilaktyczne:

 

Słuchacze otrzymali materiały dydaktyczne na temat istoty tej choroby, sposobów profilaktyki i leczenia raka jelita grubego, sposobów odżywiania się itp.
Ulotki te były trochę niekonwencjonalne. Temat, o którym „nie mówi się głośno” został przedstawiony z dużą dozą humoru.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia ulotek z rysunkami Pana Andrzeja Milewskiego – znanego rysownika, występującego pod pseudonimem Andrzej Rysuje

 

 

Ale to nie jedyne materiały dydaktyczne tej kampanii Społecznej – w przestrzeni internetowej pojawiły się już wcześniej przekazy w formie krótkich filmów, w których udział wzięli eksperci medyczni, artyści, dziennikarze oraz sportowcy, m.in. Piotr Gruszka − siatkarz i trener, Przemysław Saleta – pięściarz, a także Maria Pakulnis oraz Zbigniew Zamachowski –aktorzy filmowi i teatralni.

Poniżej przedstawiamy treść spotu kinowego z udziałem Zbigniewa Zamachowskiego – od tego spotu pani dr Katarzyna Górska zaczęła wczoraj swój wykład:

    Spot kinowy z udziałem Zbigniewa Zamachowskiego

 Śmieszy cię to hasło?. Uważasz, że jest słabe, kiepskie, nudne i nie wpada w ucho?.
To posłuchaj: Codziennie, z powodu raka jelita grubego, umierają w Polsce 33 osoby. Nie musi tak być – kolonoskopia to badanie, które ratuje życie, chociaż trwa tylko kilkanaście minut. 

Już wiesz dlaczego kolonoskopia jest super?.

Kolonoskopia jest super, bo życie jest super

 

 

 

MATERIAŁ EDUKACYJNY

 • Z JAKIEGO POWODU KOLONOSKOPIA OKREŚLANA JEST JAKO JEDNO Z NAJLEPSZYCH OSIĄGNIĘĆ MEDYCYNY?
 • JAKIE JEST JEJ ZNACZENIE?
 • DLACZEGO MOŻE URATOWAĆ ŻYCIE?

 

CZYM JEST KOLONOSKOPIA?

Kolonoskopia to nowoczesne i bezpieczne badanie, które umożliwia rozpoznanie, kontrolę leczenia i wykonywanie zabiegów w różnych schorzeniach jelita grubego. Daje również szansę na całkowite wyleczenie zmian nowotworowych na wczesnym etapie choroby. Polega na wprowadzeniu do jelita miękkiego, giętkiego endoskopu (kolonoskopu) o grubości palca wskazującego, co pozwala na obejrzenie wnętrza i ocenę błony śluzowej całego jelita grubego.

W Polsce kolonoskopia wykorzystywana jest w badaniach przesiewowych raka jelita grubego od  2000 roku. Jest zwykle wykonywana w szpitalu, w gabinecie przystosowanym do tego typu zabiegów. Badanie przeprowadzane jest obecnie z użyciem nowoczesnej i łatwej do wprowadzenia do wnętrza jelita aparatury, nieporównywalnie bardziej precyzyjnej
i zaawansowanej technicznie niż ta używana kilkanaście lat temu. Zmianie uległy również stosowane w trakcie badania techniki, gwarantując ograniczenie dyskomfortu pacjenta do minimum − w dużej mierze zależy to od indywidualnej wrażliwości pacjenta.

W trakcie kolonoskopii istnieje możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego – jeśli istnieje taka potrzeba – oraz wykonania zabiegów endoskopowych, takich jak:

 • usuwanie polipów (polipektomia),
 • tamowanie krwawień zlokalizowanych w dolnym odcinku przewodu pokarmowego,
 • poszerzenie zwężeń jelitowych (powstałych np. po zabiegach operacyjnych),
 • paliatywne zmniejszenie masy guza w nieoperacyjnych nowotworach, w celu uzyskania drożności dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

 

KTO POWINIEN PODDAĆ SIĘ KOLONOSKOPII?

Każdy po ukończeniu 50. roku życia powinien wykonać profilaktyczne badanie kolonoskopowe. Wśród bezwzględnych wskazań do przeprowadzenia kolonoskopii, niezależnie od wieku, jest:

 • niedokrwistość z niedoboru żelaza,
 • zmiana rytmu wypróżnień (np. biegunki, zaparcia, ołówkowate stolce),
 • polipy jelita grubego,
 • krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego,
 • choroby zapalne jelit,
 • nieprawidłowości w innych badaniach,
 • zachorowania na raka jelita grubego w najbliższej rodzinie.

 

JAK SIĘ ZAPISAĆ NA KOLONOSKOPIĘ?

Badanie kolonoskopowe wykonywane jest bezpłatnie na podstawie skierowania, podpisanego przez lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz wystawia skierowanie na badanie pacjentom, którzy przekroczyli 50. rok życia lub na podstawie bezpośrednich wskazań medycznych.

Osoby w wieku 50-65 lat mogą również bezpośrednio zgłosić się do ośrodków wykonujących kolonoskopię w tzw. programie oportunistycznym, a dodatkowo od 2012 roku w ramach Programu Badań Przesiewowych, wysyłane są imienne zaproszenia na kolonoskopię do osób między 55. a 64. rokiem życia.

 

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO KOLONOSKOPII?

Specyfika badania kolonoskopowego wymaga ściśle określonej procedury postępowania, w celu odpowiedniego przygotowania się do badania.

Już na siedem dni przed planowanym terminem badania należy wprowadzić odpowiednią dietę. Obejmuje ona m.in. rezygnację ze spożywania owoców z pestkami, pieczywa
z ziarnami, musli, siemienia lnianego, maku, czerwonych buraków i preparatów zawierających żelazo. W kolejnych dniach stopniowo należy przejść na całkowitą dietę płynną. Aby zapewnić odpowiedni obraz diagnostyczny jelit, a jednocześnie dla podniesienia komfortu badania, w przeddzień oraz bezpośrednio w dniu planowanej kolonoskopii należy spożyć łącznie 4 litry specjalnej zawiesiny zaleconej przez lekarza, która ułatwia wypróżnianie. Szczegółowy harmonogram przygotowania do badania przedstawi lekarz przy kwalifikacji do kolonoskopii.

 

JAK PRZEBIEGA KOLONOSKOPIA?

Łączny czas badania kolonoskopowego wynosi od 15 do 40 minut, a nad jego prawidłowym przebiegiem czuwa wysoko wykwalifikowany personel.

Lekarz przeprowadzający kolonoskopię na bieżąco pyta pacjenta o jego samopoczucie
i w razie nasilenia się nieprzyjemnych objawów proponuje odpowiednie znieczulenie.Kolonoskopię można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym lub w przypadku indywidualnych wskazań w znieczuleniu ogólnym. Wskazania do zastosowania znieczulenia należy zawsze ustalić z lekarzem. Zastosowanie określonej metody znieczulenia może zależeć od planowanych zabiegów, ale także od obaw pacjenta. W określonych przypadkach lekarz zaproponuje pacjentowi znieczulenie ogólne − także dla poprawienia komfortu badania.

 

DZIĘKI KOLONOSKOPII W BADANIACH PRZESIEWOWYCH JUŻ BLISKO 10 TYS. POLAKÓW UNIKNĘŁO RAKA JELITA GRUBEGO.

 

ŹRÓDŁA:

 • Polska Unia Onkologii, www.puo.pl/badania-profilaktyczne/rak-jelita-grubego
 • Co wartowiedzieć. Rakjelitagrubego, National Cancer Intitute of United States
 • http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/nowotwory/rak-jelita-grubego-profilaktyka-objawy-leczenie_35992.html
 • http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/badania/kolonoskopia-po-badaniu-czego-spodziewac-sie-po-kolonoskopii_40316.html
 • http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/badania/kolonoskopia-przebieg-badania-i-przygotowanie-do-kolonoskopii_40197.html

 

„KOLONOSKOPIA JEST SUPER!”

III EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEJ KAMPANII PROFILAKTYCZNO-EDUKACYJNEJ „SERVIER – WYŁĄCZ RAKA!”

 

Na wczesnym etapie nie boli i nie daje żadnych objawów. W naszym kraju jest przyczyną 33 zgonów dziennie. Rozwija się najczęściej u osób po 50. roku życia, ale także obciążonych genetycznie, stosujących nieprawidłowo zbilansowaną dietę i podejmujących niską aktywność fizyczną, palących papierosy i nadużywających alkoholu. W Polsce co roku diagnozowanych jest 19 tysięcy nowych przypadków zachorowań. Rak jelita grubego−drugi, pod względem częstotliwości występowania w Polsce, nowotwór złośliwy u kobiet i trzeci u mężczyzn…Rozpoczyna się III edycja ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-
-edukacyjnej „Servier – wyłącz raka!”, odbywająca się pod hasłem „Kolonoskopia jest super!”. Organizatorzy stawiają sobie za cel przekonanie Polaków do wykonania profilaktycznych badań kolonoskopowych.

Liczba zachorowań na raka jelita grubego stale wzrasta. Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów w przyszłości tendencja będzie zwyżkowa – już za 10 lat na raka jelita grubego w Polsce zachoruje ponad 28 tys. osób rocznie.Kolonoskopia, która jest jednym
z najlepszych osiągnięć medycyny, a z której – z różnych przyczyn–w profilaktyce nowotworu niewiele osób korzysta, może być remedium na te zatrważające statystyki. Wystarczy przekonać do tego badania Polaków, a to niestety zadanie bardzo trudne…

 

KOLONOSKOPIA JEST SUPER, BO ŻYCIE JEST SUPER

Najskuteczniejszą i najszybszą formą zarówno diagnostyki, czyli wykrycia raka jelita grubego, jak i terapii, czyli leczenia jego wczesnych stadiów, jest kolonoskopia. To z jednej strony badanie profilaktyczne, a z drugiej zabieg ratujący życie. Trwa od 15 do 40 minut i polega na wprowadzeniu do jelita grubego giętkiego i cienkiego aparatu zakończonego źródłem światła. Za jego pomocą lekarz może dokładnie obejrzeć jelito od środka. Poza tym kolonoskopia pozwala na usunięcie polipów, jeśli te znajdują się w jelicie, zanim jeszcze przekształcą się w raka. Dzięki kolonoskopii w badaniach przesiewowych już blisko 10 tys. Polaków uniknęło raka jelita grubego.

„Kolonoskopia jest nowoczesnym i bezpiecznym badaniem. Powinniśmy ją wykonywać najlepiej zanim pojawią się jakiekolwiek objawy, kiedy jesteśmy zupełnie zdrowi − profilaktycznie. Narosło jednak wokół niego wiele mitów, w konsekwencji czego większość społeczeństwa ma własne, często mylne wyobrażenie na temat przebiegu tego badania. Jako lekarze przypominamy: profilaktyczna kolonoskopia może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90 proc. W moim odczuciu strach czy wstyd nie ma racji bytu, gdy uświadomię sobie, że kolonoskopia może mnie uchronić przed zachorowaniem na raka. I do takiej zmiany myślenia zachęcam wszystkich Polaków”przekonuje prof. dr hab. n. med. Jarosław Reguła, Konsultant Krajowy w dziedzinie Gastroenterologii, Kierownik Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Onkologii Klinicznej Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie.

 

„Budowanie świadomości społecznej, w tym przełamywanie tabu wokół kolonoskopii,
to wciąż wyzwania, przed którymi stoimy. Pacjenci często nie wiedzą, że badanie można wykonać w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Ryzykowanie własnym życiem z powodu strachu przed badaniem jest nielogiczne. A przecież korzyści, które wynikają z kolonoskopii mogłyby zdecydowanie zmienić statystyki zachorowalności na raka jelita grubego

dodaje dr n. med. Mariola Kosowicz, Kierownik Poradni Psychoonkologii Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie.

 

KAMPANIA „SERVIER – WYŁĄCZ RAKA!”

W tegorocznej odsłonie kampanii, której hasłem jest „Kolonoskopia jest super!”,głównym celem jest podkreślanie roli profilaktyki, ze szczególnym uwzględnieniem kolonoskopii jako badania ratującego życie oraz przełamywanie związanego z nim społecznego tabu. Organizatorzy chcą zachęcać Polaków do przezwyciężania lęku przed kolonoskopią, która jest nowoczesnym i bezpiecznym badaniem, umożliwiającym obejrzenie wnętrza i ocenę błony śluzowej całego jelita grubego. Komunikacja trzeciej edycji kampanii kierowana jest szczególnie do osób, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, ze względu na: wiek powyżej 50 lat, obciążenia genetyczne, wystąpienie raka jelita grubego u rodziców
lub rodzeństwa, nieprawidłową dietę, niską aktywność fizyczną, palenie tytoniu
czy nadużywanie alkoholu.

 

W III edycję kampanii „Servier – wyłącz raka!” zaangażował się Andrzej Milewski, znany jako Andrzej Rysuje. Rysownik, za pomocą charakterystycznej dla siebie kreski i z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru, zachęca Polaków do wykonania profilaktycznej kolonoskopii. Warstwa humorystyczna ma za zadanie odczarować wizerunek kolonoskopii i przełamać tabu, jakie związane jest z tym badaniem. Satyryk przygotował trzy grafiki, które znajdą się na plakatach na przystankach komunikacji miejskiej i w materiałach informacyjnych dotyczących kampanii.

W ramach kampanii zaplanowane zostały wykłady na temat profilaktyki raka jelita grubego, kierowane do słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku w dziesięciu miastach w Polsce. Prelekcje uzupełni możliwość skorzystania z konsultacji lekarskich oraz przejścia edukacyjnego spaceru w modelu imitującym wnętrze jelita grubego, by zobaczyć jak wyglądają zmiany nowotworowe oraz dowiedzieć się, w jaki sposób można im zapobiegać.

Istotnym z elementów akcji będzie współpraca z siecią kin Multikino. W największych miastach w Polsce, w dniach od 15 do 28 marca 2019 r., przed seansami będzie emitowany spot kinowy z udziałem Zbigniewa Zamachowskiego, przekonujący o wartości badania kolonoskopowego. Widzowie otrzymają również materiał edukacyjny, którego przekaz będzie spójny ze spotem.

Dodatkowo w przestrzeni internetowej pojawi się przekaz w formie krótkich filmów,
w których udział wzięli eksperci medyczni, artyści, dziennikarze oraz sportowcy, m.in. Piotr Gruszka − siatkarz i trener, Przemysław Saleta – pięściarz, a także Maria Pakulnis oraz Zbigniew Zamachowski –aktorzy filmowi i teatralni.

Kampania będzie także widoczna w przestrzeni publicznej dzięki wykorzystaniu wiat przystankowych na terenie wybranych największych miast Polski, jako nośników grafiki (plakatów) zachęcającej do wykonania profilaktycznej kolonoskopii.

„Kampania „Servier – wyłącz raka!” ma na celu zwiększanie świadomości społecznej na temat raka jelita grubego i jego profilaktyki. Szukamy ciągle nowych rozwiązań, które pozwolą nam na dotarcie do społeczeństwa z przekazem, że warto się badać. Jest to bardzo trudne.Dlatego w tym roku nieco zmieniamy formułę kampanii. Ponownie wyruszymy w Polskę, ale już nie w charakterze punktu konsultacyjno-informacyjnego, do którego mogą zgłosić się wszyscy chętni, by uzyskać informacje. Będziemy podejmować działania edukacyjne nakierowane na konkretną grupę odbiorców − odwiedzimy m.in. Uniwersytety Trzeciego Wieku z wykładami na temat profilaktyki, konsultacjami lekarskimi i interaktywnym modelem jelita grubego”informuje lek. med. Katarzyna Urbańska, Dyrektor ds. Komunikacji i Spraw Zewnętrznych Servier Polska.

Patronat merytoryczny nad kampanią objęły Polska Unia Onkologii i Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej.
Partnerami kampanii zostali: Europa Colon Polska, Polskie Towarzystwo Stomijne Pol-ilko, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Fundacja Onkologiczna – Alivia, Fundacja Rak’n’Roll.

 

 

Więcej informacji na temat kampanii znajduje się na stronie: www.wylaczraka.pl i na profilu facebook.com/wylaczraka.

 

 

Kontakt dla mediów:

Sylwia Olczak

PRIMUM PR

s.olczak@primum.pl

tel. 608 072 086

 

 

Źródła:

 • Janiak, P. Głowacka, A. Kopec, A. Staśkiewicz, Czynniki determinujące zgłaszalność na badania kolonoskopowe
  w Programie Badań Przesiewowych raka jelita grubego w Polsce
  , „Gastroenterologia Kliniczna”, 8 (2016), nr 4, s. 142-152.
 • Krajowy rejestr nowotworów, www.onkologia.org.pl.
 • Polska Unia Onkologii, www.puo.pl/badania-profilaktyczne/rak-jelita-grubego.
 • Co wartowiedzieć. Rakjelitagrubego, National Cancer Intitute of United States.
 • poradnikzdrowie.pl/zdrowie/nowotwory/rak-jelita-grubego-profilaktyka-objawy-leczenie_35992.html.
 • poradnikzdrowie.pl/zdrowie/nowotwory/profilaktyka-nowotworow-czy-cwiczenia-moga-pomoc-powstrzymac-nowotwor_40243.html.

 

KOLONOSKOPIA JEST SUPER!

?

 Komentarze

komentarze