WOŚP w Radomiu

środa 9.01.2019 20:24

Gramy w Radomiu z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

W niedzielę, 13 stycznia, na radomskich ulicach pojawi się prawie 350 wolontariuszy. Licytacje tym roku odbędą się dzień wcześniej, czyli w sobotę od godziny 20.00 w restauracji Winowajcy. Pod młotek trafi wiele ciekawych przedmiotów. Każdy znajdzie coś dla siebie.

– Po raz 27. będziemy zbierać pieniądze na sprzęt niezbędny do wyposażenia specjalistycznych oddziałów dziecięcych – informuje Bartosz Bednarczyk, szef sztabu WOŚP. – Wolontariusze będą kwestować w mieście od godzin porannych, natomiast od godziny 14.30 na placu Corazziego rozpocznie się koncert. Wystąpią radomskie zespoły, m.in. JMS Band, Mistrz i Małgorzata czy Cichosza, a gwiazdą wieczoru będzie Reni Jusis, która wystąpi o godzinie 19.00. Na placu będzie się wiele działo. Swój udział zapowiedzieli m.in. Sprężyści i Radomskie Klasyki.

Przypomnijmy; w ub. roku w czasie radomskiej zbiórki udało się zebrać rekordową sumę ponad 336 tysięcy złotych. Dzięki temu wyposażono radomski szpital w niezbędny sprzęt medyczny, ratujący życie noworodków. – Podczas tegorocznego finału bądźmy razem i zbierajmy kolejne pieniądze. Tym razem zdecydowałem o przekazaniu na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy swojego szczęśliwego krawata, w którym zostałem zaprzysiężony jako prezydent miasta. Grajmy razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy do końca świata i jeden dzień dłużej – zachęca prezydent Radosław Witkowski.

Tradycyjnie będzie też coś dla aktywnych. Stowarzyszenie „Biegiem Radom!” organizuje w niedzielę Bieg WOŚP 2019 – Policz się z cukrzycą. – To impreza w skali ogólnokrajowej organizowana po raz trzynasty. W Radomiu po raz pierwszy pobiegliśmy w zeszłym roku. Pobiegło 300 osób, a w tym roku mamy już zapisanych ponad 400 zawodników. Sądzimy, że docelowo wystartuje 450-500 osób. Biegniemy na dystansie 5 km. Będą dwie pętle, m.in. prowadzące przez tunel świetlny. Nie zabraknie pięknych medali i okolicznościowych koszulek dla uczestników. Warto wystartować –  apeluje Tadeusz Kraska, prezes Stowarzyszenia „Biegiem Radom!”.

W ciągu kilkunastu ostatnich lat w Radomiu na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać kwotę ponad 3 milionów złotych. W tym czasie do radomskich szpitali trafił sprzęt o wartości ponad 3,5 miliona złotych. 2018 rok był rekordowy, jeśli chodzi o wartość aparatury zakupionej dla Radomskiego Szpitala Specjalistycznego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Szpital otrzymał sprzęt o wartości niemal 790 tysięcy złotych.

– W ubiegłym roku dostaliśmy dwa urządzenia wielofunkcyjne typu panda. Są to urządzenia potrzebne do reanimacji i resuscytacji noworodków. Dodatkowo są one wzbogacone o kardiomonitory, które rejestrują pracę serca noworodków, podają zapis EKG, a także mierzą saturację. Te urządzenia posiadają też funkcje pielęgnacyjne. Umożliwiają zmierzenie i zważenie dziecka bez konieczności przenoszenia go. Otrzymaliśmy również lampy do fototerapii, dzięki którym można skrócić pobyt noworodka na oddziale. Służą też do leczenia żółtaczki. Ponadto trafił do nas aparat Infant Flow do nieinwazyjnego wspomagania oddechu u noworodków. Ze sprzętu korzystamy codziennie, co pokazuje, że żadna złotówka się nie zmarnowała – wylicza Bogusława Jemioł-Wojakowska, kierownik oddziału neonatologii Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Dodatkowo na oddział dziecięcy szpitala w ubiegłym roku trafił m.in. ultrasonograf, który umożliwia wykonanie badań kardiologicznych u małych pacjentów.

                                                                                                           źródło UM Radom

 


foto ze strony WOŚPKomentarze

komentarze