Prezenty pod choinkę kupujesz online?

sobota 8.12.2018 22:14

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Ci, którzy nie zadbali jeszcze o prezenty pod choinkę, nie powinni tracić czasu. Warto też, aby podczas gorączkowych zakupów zachowali zimną krew i zdrowy rozsądek. Na co warto uważać odwiedzając sklepy internetowe? Oto garść porad przygotowanych przez UOKiK.

Jak kupować prezenty pod choinkę? UOKiK przypomina kilka podstawowych zasad świątecznych zakupów online.

  • Uważne czytanie i weryfikacja przedświątecznych ofert sklepów internetowych to absolutna podstawa. UOKiK przestrzega szczególnie przed stronami oferującymi markowe produkty w znacznie obniżonych cenach. Taki zabieg często bywa narzędziem oszustów. Dlatego zawsze warto sprawdzić, czy na stronie widnieją dane przedsiębiorcy, a zwłaszcza informacje o jego siedzibie. Warto pamiętać, że przypadku sprzedawców spoza UE dochodzenie roszczeń może być utrudnione.
  • Sprawdź opinie na niezależnych portalach, ponieważ zdarza się, że sklep usuwa niekorzystne komentarze z własnej strony. Zwróć uwagę na to: kiedy przedsiębiorca powstał, ile otrzymał pozytywnych opinii i czego one dotyczą, oraz kiedy były dodane.
  • Towar zakupiony przez internet możesz zwrócić bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od momentu otrzymania. Musisz tylko wypełnić i odesłać oświadczenie o odstąpieniu od umowy.
  • Sprzedawca ma obowiązek zwrócić ci wszystkie dokonane płatności.Uwaga: jeśli wybrałeś droższy sposób dostawy, otrzymasz tylko kwotę zgodną z najtańszym zwykłym sposobem dostarczenia oferowanym przez sprzedającego.
  • Ponosisz koszt zwrotu towaru, chyba że przedsiębiorca cię o tym nie poinformował lub zgodził się go ponieść.
  • Zwracany towar nie powinien nosić śladów użytkowania– możesz go sprawdzić tak jak w sklepie stacjonarnym, np. obejrzeć lub przymierzyć. Jeżeli takie ślady są, sprzedawca może obniżyć kwotę, którą ci wypłaci za zwrot.
  • Nie musisz sprawdzać przesyłki przy kurierze, choć może to pomóc później w dochodzeniu roszczeń np. gdy okaże się, że uległa ona uszkodzeniu w czasie transportu.
  • Uwaga: nie wszystkie produkty kupione w sieci będziesz mógł oddać korzystając z prawa do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni. Ograniczenia dotyczą np. artykułów posiadających krótki termin przydatności do użycia, towarów wyprodukowanych na specjalne zamówienie klienta, płyt z filmami, muzyką lub programami komputerowymi, których zapieczętowane opakowanie otworzyłeś po dostarczeniu. Nie będziesz mógł oddać również: biletów na koncerty czy wydarzenia sportowe.
  • Masz prawo do reklamacji. Jeżeli produkt ma wadę, zwróć się do sprzedawcy jak najszybciej. Zgodnie z prawem reklamacja przysługuje ci w ciągu dwóch lat od daty wydania towaru.Komentarze

komentarze