Koncert z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości

środa 7.11.2018 09:01

10.11.2018, Sala Koncertowa R.O.K., godz. 18:00

Leonora Armellini – fortepian

Michał Dworzyński – dyrygent

Radomska Orkiestra Kameralna

W programie:

Fryderyk Chopin: Koncert fortepianowy e-moll

Grażyna Bacewicz: Koncert na orkiestrę smyczkową

Ignacy Jan Paderewski: Suita „niedokończona” G-dur na smyczki

 

„Stronnictwo powinno być jedno – Polska, i temu jedynemu służyć będę do śmierci. Żadne stronnictwo z osobna nie odbuduje ojczyzny – odbudują ją wszyscy, a podstawa główna to robotnik i lud.” – Ignacy Jan Paderewski

 

Nie ma idealnej recepty na uczczenie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zawsze należy jednak pamiętać, że jest to czas radosny i zwycięski, i takie przesłanie powinno mu towarzyszyć. Właśnie z tej szczególnej okazji – 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości Radomska Orkiestra Kameralna w dn. 10 listopada o godz. 18:00 przygotowała dla melomanów niezwykły koncert, pt. Chopin, Paderewski…

Przypomnimy utwory trzech fenomenalnych dla kultury polskiej postaci: Fryderyka Chopina –symbol Polskości i miłości do Ojczyzny,Jana Ignacego Paderewskiego – kompozytora, pianisty, polityka i męża stanu będącego jedną z największych osobowości świata kultury i polityki oraz Grażyny Bacewicz– najwybitniejszej polskiej kompozytorki XX wieku.

Koncert prezentujący polskie utwory z kilku epok pokaże nam różne, ale zawsze piękne oblicza Polski. Jeden z nich to Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina. Utwór powstał w 1830 roku, to ostatnie dzieło mistrza napisane i wykonane na polskiej ziemi. Kompozycja wyzwala w słuchaczach najpiękniejsze wspomnienia. Jak powiedział sam kompozytor „Nie ma być mocne, jest ono więcej romansowe, melancholiczne, powinno czynić wrażenie miłego spojrzenia w miejsce, gdzie stawa tysiąc lubych przypomnień na myśl – Jest to jakieś dumanie w piękny czas wiosnowy, ale przy księżycu…”. Ze sceny zabrzmi również niezwykle rzadko wykonywana, ale jakże piękna Suita G-dur na smyczki (niedokończona, 1884)wielkiego patrioty Ignacego Jana Paderewskiego, który miłość i służbę Ojczyźnie połączył z muzyką. Tego wieczoru nie może zabraknąć także dzieła wspaniałej polskiej kompozytorki – Grażyny Bacewicz, a będzie to Koncert na orkiestrę smyczkową. Kompozycja ta idealnie obrazuje dążenie kompozytorki do łączenia tradycji z nowoczesnością. To arcydzieło neoklasycyzmu fascynuje swoim brzmieniem.

Oprócz wybitnych dzieł podczas koncertu nie może zabraknąć specjalnych gości. Z Radomską Orkiestrą Kameralną wystąpi utytułowana pianistka – Leonora Armellini – zwyciężczyni „Nagrody Janiny Nawrockiej” za „niezwykłą muzykalność i piękno dźwięku” na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010). Pianistka urodziła się w Padwie (Włochy) w 1992 roku. Mając zaledwie dwanaście lat ukończyła z wyróżnieniem Konserwatorium w klasie Laury Palmieri – uczennicy wielkiego pianisty Arturo Benedetti Michelangelego. Pianistka zdobyła pierwszą nagrodę na „VeneziaPrize” (2005), pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „C. Togni” w Brescii (Włoch 2009).W wieku siedemnastu lat ukończyła z wyróżnieniem NationalAcademy of S. Cecilia w Rzymie, pod kierunkiem Sergio Perticaroli, a obecnie uczy się u Williama Granta Naboré, LilyiZilberstein i Mariana Mika. Oprócz tego pianistka kończy studia w Konserwatorium w Padwie pod kierunkiem Giovanniego Bonato. Leonora Armellini ma na swoim koncie ponad pięćset publicznych wystąpień w ważnych europejskich salach koncertowych we Włoszech, Polsce, Francji, Anglii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Czechach. Pianistka koncertowała w ramach „Projektu Marthy Argerich” w Lugano, na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskiem w Dusznikach Zdroju i na Festiwalu Chopin i Jego Europa w Warszawie.

Natomiast przy pulpicie dyrygenckim stanie – Michał Dworzyński. W opinii wielu krytyków należy do najciekawszych talentów dyrygenckich Europy swojego pokolenia. Jego międzynarodowa kariera rozpoczęła się od zwycięstwa w Donatella FlickConductingCompetition w Londynie w 2006 roku, dzięki któremu otrzymał na dwa lata stanowisko dyrygenta-asystenta w London Symphony Orchestra, gdzie współpracował m.in. z ValerymGergievem i Sir Colinem Davisem. Ponadto jest laureatem drugiej nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Prix Credit Suisse w Grenchen (Szwajcaria, 2002) oraz zwycięzcą konkursów w Zagrzebiu (Lovro von Matačić 2003) i południowokoreańskim Suwon (2005).

Ukończył z wyróżnieniem studia dyrygenckie w warszawskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem Antoniego Wita i w berlińskiej Hochschulefür Musik Hanns Eisler w klasie Christiana Ehwalda. W marcu 2015 roku uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej na wydziale dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.Występował z czołowymi orkiestrami Europy, Australii, RPA, Stanów Zjednoczonych i Japonii.

 

Zapraszamy na niezwykły koncert będący kwintesencją polskiej tradycji i kultury muzycznej.

 

 

 

 Komentarze

komentarze