Wydarzy się w bibliotece

wtorek 30.10.2018 12:25

 

 2 listopada o godz. 13.00 nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy ul. Piłsudskiego 2, poświęconej Republice Radomskiej.

 

 

 

 

 

W budynku przy ul. Piłsudskiego 2 w nocy z 1 na 2 listopada 1918 r. powstał tymczasowy komitet rządzący, tzw. Komitet Pięciu, który w drodze zbrojnego przewrotu obalił okupacyjne władze austriackie i ustanowił  w Radomiu i okolicy niezależną władzę polską.

Po odsłonięciu tablicy (około godz. 14.00) odbędzie się spotkanie z rodziną Kelles-Krauzów (Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12, sala 36).

 

 

4 listopada o godz. 17.00 placówka zaprasza na promocję książki Piotra Wdowskiego Walery Przyborowski (1845-1913). Historyk powstania styczniowego

Autor książki jest absolwentem studiów historycznych w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. Stopień doktora nauk humanistycznych otrzymał na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jest nauczycielem historii. Działa w Stowarzyszeniu Jedlnia.

 

Publikacja jest próbą przybliżenia biografii Walerego Przyborowskiego i ukazania jej na tle epoki, a także odkrycia na nowo jego dorobku i zasług dla polskiej historiografii drugiej połowy XIX wieku i początku XX stulenia, szczególnie w odniesieniu do studiów nad powstaniem styczniowym.

 

 
Promocja w Bibliotece Głównej, ul. Piłsudskiego 12, sala 36.Komentarze

komentarze