WORD Radom dla seniorów

poniedziałek 29.10.2018 14:05

Od wiosny 2018 roku Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego – poprzez Uniwersytety Trzeciego Wieku, Kluby Seniorów i, oczywiście, własną stronę internetową – informował seniorów o możliwości skorzystania z darmowych kursów bezpiecznej jazdy. Byłem jednym z zaproszonych do udziału. Oczywiście myślałem, że będzie to wyłącznie nauka „wychodzenia z poślizgu”. Rzeczywistość znacznie przerosła moje oczekiwania. Wyjechaliśmy podstawionym autobusem do Modlina, do firmy Tor Modlin – nowego ośrodka szkoleń kierowców w zakresie jazdy sportowej samochodem, motocyklem i, co właśnie nas dotyczyło, szkolenia poświęconego bezpieczeństwu jazdy dla seniorów. Dlaczego tylko dla tej grupy wiekowej? – dowiedzieliśmy się już na wstępie. Nie chodziło o to, że stary, to zawalidroga, chociaż później   każdy mógł sobie indywidualnie skonfrontować swoje umiejętności i możliwości wynikające chociażby z czasu reakcji na nagłe zjawiska utrudniające jazdę. Organizatorom chodziło również o naszą wiedzę w zakresie korzystania z systemów bezpieczeństwa zainstalowanych w naszych samochodach, o których wiedzieliśmy, że są lub być może są, ale jak to działa? – to większość dowiedziała się dopiero na tym kursie i mogła sprawdzić to na specjalnie przygotowanym torze. Podam przykład: Wiemy, że od kilkunastu lat, we wszystkich nowych autach instalowany jest system ABS, ale ilu kierowców z prawem jazdy uzyskanym nawet kilkadziesiąt lat temu stosuje jeszcze hamowanie pulsacyjne?. Aktualnie, na kursach na prawo jazdy już tego uczą i tłumaczą kierowcom, że w samochodzie z ABS podczas hamowania z poślizgiem należy wcisnąć hamulec do dechy i trzymać, a właśnie ten system, pozwoli nam wyhamować na krótszej drodze i/lub ominąć przeszkodę i zrobi to skuteczniej. A co z pozostałymi systemami bepieczeństwa, jak System kontroli trakcji ASR, wspomagającym go system DSR i innymi być może zainstalowanymi w naszych samochodach?. Kto wiedział o tym, jak to działa?, a kto sprawdził jak to działa w praktyce?. No, niektórzy.

Szkolenie składało się z z dwóch części: teoretycznej, właśnie o przeznaczeniu tych systemów oraz wykładu psychologa bezpieczeństwa jazdy i drugiej, praktycznej części – na torze.

WORD Radom dla seniorów

Tor Modlin

Co nam dała jazda na torze?. Każdy mógł sprawdzić swoje predyspozycje do prowadzenia pojazdów w trudnych warunkach drogowych, swojej reakcji na nagłe przeszkody na drodze. Każdy mógł osobiście doświadczyć sytuacji, w których różne systemy bezpieczeństwa pomogły mu wyjść z opresji i zrozumieć o co chodzi z tą podsterownością, nadsterownością. Dodatkowo instruktorzy pomagali nam wyciągać wnioski z naszych przemyśleń. Sens generalny tych przemyśleń można scharakteryzować tak:

Czy –  jadąc samochodem, znając jego stan techniczny, warunki drogowe i swoje umiejętności – zrobiłem wszystko, żeby nie odebrać komuś życia w zawinionym, albo niezawinionym wypadku?

To naprawdę trudne pytanie i warto go sobie zadać przed.

Wykład psychologa też zmuszał do przemyśleń. Pamiętacie Państwo to ogłoszenie społeczne w telewizji z przesłaniem: jadąc w mieście zwolnij z 60, do 50 km/godz. – może uratujesz komuś życie. Przypomniał nam to psycholog, a instruktorzy pozwolili nam to sprawdzić w praktyce. Gdy jedziemy, to praktycznie te 10km/godz. to żadna różnica, ale droga hamowania 20 m lub 30-35 m, to dużo. Przy okazji: każdy kierowca powinien sobie zdawać sprawę jaka jest droga hamowania dla mojej aktualnej prędkości jazdy – czytaj: Jaki powinienem zachować odstęp przed pojazdem przede mną?, a jeszcze czy wolno mi wjeżdżać pomiędzy dwa pojazdy przede mną? – może to właśnie ci kierowcy zachowują ten bezpieczny odstęp?.

Dużo było takich informacji, które nie były całkiem nieznane, ale rzadko o nich myślimy. Nie sposób wszystko opisać – trzeba o tym mówić, wiedzieć jakie systemy bezpieczeństwa są w naszych samochodach, jak to działa i sprawdzić to „na własnej skórze”.  Dlatego składam wielkie podziękowania WORD Radom za zorganizowanie tak potrzebnego szkolenia. Uważam, że takie szkolenie powinien przejść każdy kierowca. Wiem również, że jest to bardzo kosztowne i indywidualnie nas po prostu na to nie stać (zwłaszcza większość emerytów). Tym bardziej należy podziękować WORD.

Dziękuję bardzo Panu Tomaszowi Sotowskiemu z WORD Radom za udostępnienie zdjęć z tego szkolenia.

Galeria zdjęć:

 

Na koniec, ze wstydem muszę przyznać, że test z przepisów ruchu drogowego, przeprowadzony przez Pana psychologa wyszedł nam wszystkim „nie najlepiej”

T.P.Komentarze

komentarze