W 104 rocznicę bitwy pod Anielinem i Laskami

poniedziałek 15.10.2018 21:44

 Historyczna rekonstrukcja

 Od kilku lat, w każdą kolejną rocznicę   jednej z  bitew I wojny światowej która przeszła do historii pod nazwą bitwy pod Anielinem i Laskami pod Mauzoleum Pamięci poległych w Żytkowicach, a także na polach wsi Brzustów  tuż k. Anielina odbywają się corocznie uroczystości rocznicowe  organizowane przez władze gminy Garbatka-Letnisko i Społeczny Komitet Obchodów.

Tak było i w minioną niedzielę , 14 października 2018 r- w 104 rocznicę bitwy. Tym razem  uroczystości rozpoczęły się od wmurowania tablicy pamiątkowej na budynku Urzędu  Gminy, a następnie  przy Mauzoleum odprawiono mszę  św. za poległych  i tu pochowanych uczestników bitwy. Kompania honorowa WP oddała salwę honorową, były okolicznościowe przemówienia, złożono wieńce i wiązanki  kwiatów od   władz gminnych i powiatowych, przedstawicieli społeczeństwa.

 Tradycyjnie już po uroczystościach   zorganizowano rekonstrukcję bitwy  na polach pobliskiej wsi. Udział w niej wzięły zespoły historycznej rekonstrukcji  Garbatki, Kozienic, Radomia, Warszawy, Dęblina i Lublina, a także  Stowarzyszenie Kawaleryjskie Imienia 22 Pułku Ułanów Podkarpackich, z Garbatki Letnisko oraz szwadron kozacki. Poprzedził ją piękny  koncert pieśni patriotycznej związanej  z okresem legionów w wykonaniu chóru dziecięcego z Dęblina.

 Rekonstrukcja bitwy jest zawsze ciekawym widowiskiem przyciągającym wielu widzów nie tylko z najbliższych okolic ale także z Radomia, Warszaw, Dęblina, Lublina, a nawet Rzeszowa. Te kilka godzin spędzonych  podczas słonecznej pogody, wielu młodych widzów zapamięta zapewne na długo.

 A dlaczego bitwa pod Anielinem miała tak ważne znaczenie? Była bowiem pierwszą bitwą legionów polskich w I  wojnie światowej dowodzonej przez Józefa Piłsudzkiego. Jak ocenił sam Marszałek – tutaj bili się już nie legioniści, ale pierwszy oddział Polskiego Wojska.

Prezentujemy poniżej kilka zdjęć z  tegorocznej rekonstrukcji bitwy:

 Komentarze

komentarze