Koncert Niepodległa 1918 w Zwoleniu

środa 3.10.2018 19:07

 

 

 

W minioną niedzielę w Zwoleniu odbył się koncert Niepodległa 1918, uświetniający 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wystąpili znakomici artyści m.in. Anna Seniuk – aktor, prof. Akademii Teatralnej w Warszawie, Sylwia Strugińska – sopran solistka Teatru Muzycznego w Łodzi, Robert Grudzień – organy, fortepian /solista Filharmonii Lubelskiej, Lucjan Krzysiek – instrumenty elektroniczne oraz Zespół ZAKRZEWIAKI z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Zakrzewie.

Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała poezji i prozy oraz pieśni sakralnych i patriotycznych związanych z Legionami i Marszałkiem Józefem Piłsudskim. Podczas koncertu wykorzystano teksty źródłowe, w szczególności wspomnienia i wywiady udzielone przez Józefa Piłsudskiego. Oprawę muzyczną zapewnili artyści, którzy współpracują ze sobą od wielu lat, dla których szczególnie program patriotyczny i sakralny jest ważną częścią działalności artystycznej. Wydarzenie, którego gospodarzem był ks. Bernard Kasprzycki, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, cieszyło się wielkim zainteresowaniem. Koncertu wysłuchali nie tylko miejscowi melomani, ale również goście z Warszawy i Radomia. Koncert  nawiązywał do słów Marszałka Józefa Piłsudskiego ” Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.

W projekt zaangażowali się od strony merytorycznej Michał Tęcza, Piotr Kutkowski, Jan Rejczak i Jerzy Drągowski. Partnerami wydarzenia byli: Instytut Pamięci Narodowej, Parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, Zwoleńska Grupa Regionalna, Centrum Regionalne przy Nekropolii Jana Kochanowskiego w Zwoleniu, Fundacja im. Mikołaja z Radomia, Wójt Gminy Zakrzew, Stowarzyszenie „Pamięć i Przyszłość” w Kozienicach, Towarzystwo Miłośników Miasta Warki, Grupa Rekonstrukcji Historycznej WARKA, Niepubliczna Szkoła Muzyczna I st. ZDZ w Radomiu. 

Wydarzenie odbyło się w ramach ogólnopolskiego projektu autorskiego Roberta Grudnia „Zrozumieć Niepodległą”. Kolejne koncerty zostały zaplanowane w Puławach, Janowcu nad Wisłą, Nowym Mieście nad Pilicą, Warszawie. „Życie Radomskie” jest jednym z patronów medialnych festiwalu.

 

Galeria:Komentarze

komentarze