Rodzinnie i świątecznie w Mleczkowie

wtorek 2.10.2018 00:01

Piknik w nowym ośrodku

Wszystko udało się nadzwyczajnie. Dopisała pogoda, frekwencja, humory, organizatorzy stanęli na wysokości zadania.  Była muzyka, występy dzieci ze Szkoły Podstawowej w Mleczkowie, tańce, śpiew, gry i zabawy, testy sprawnościowe, łowienie ryb, rodzinne wiosłowanie na kajakach, grillowane kiełbaski, ciasta, a nawet pajdy chleba ze smalcem- wszystko, co jest potrzebne, aby udał się rodzinny piknik. A ten miał miejsce w ostatnią sobotę września nad nowo przekazanym do użytku ośrodku wypoczynkowym w lesie nad stawem w Mleczkowie. Zjawiło się sporo mieszkańców okolicznych miejscowości, ale także i gości z nieodległego Radomia, a także sponsorzy tego przedsięwzięcia, lokalne firmy.

Gospodarzami rodzinnego pikniku byli: znana ze swej nieprzeciętnej aktywności radna Beata Wilk i gospodarz gminy Zakrzew, wójt Sławomir Białkowski, który już przed dwoma laty pokazywał nam początek budowy ośrodka i zapewniał, że zrobi wszystko, aby pozyskać środki zewnętrzne na jego budowę. I jak się okazało, słowa dotrzymał. Ten niepozorny przed dwoma laty akwen wodny o powierzchni 84 arów został niemal wzorowo, jak na możliwości gminy, zagospodarowany. Ale jak zapewniał wójt – to jeszcze nie koniec zagospodarowania tego obiektu: powstać ma budynek gospodarczy, parking, siłownia, plac zabaw, a przede wszystkim dzięki umowie powiatu radomskiego z Radomiem, tutaj prowadzić będzie szlak pieszo-rowerowy, przedłużony następnie do Taczowa, wsi związanej z historią Powały z Taczowa, rycerza, którego postać posłużyła Henrykowi Sienkiewiczowi do nakreślenia postaci jednego z bohaterów „Krzyżaków wsi, w której dziś znajduje się Muzeum Rycerstwa. Tylko pogratulować inicjatywy, uporu  konsekwencji w działaniu.

Ciekawostką jest, iż dzisiejszy staw powstał w lesie- w miejscu, gdzie hitlerowcy w czasie II wojny światowej zgromadzili spore ilości amunicji. Przed laty cały teren został dokładnie oczyszczony przez saperów, a następnie przed trzema laty przystąpiono do budowy ośrodka wypoczynkowego. Zapewne była kolejna trafna decyzja władz gminnych, z której mieszkańcy mogą być zadowoleni.

Nie omieszkał tego podkreślić obecny na otwarciu ośrodka członek Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Rafał Rajkowski, mieszkaniec gminy Zakrzew mówiąc: – sam będąc mieszkańcem tej gminy widzę jak wiele dobrego tutaj dzieje się. Zakrzew jest jedną z nielicznych w Polsce gmin, która osiąga tak wysokie efekty w realizacji inwestycji, zajmując obecnie drugie lub trzecie miejsce w wykorzystaniu środków unijnych i regionalnych. Dzięki zgodnej współpracy wszystkich sił ta gmina zmieniła w ciągu lat swe oblicze i potrafiła wykorzystać szansę. Jestem dumny z tego, że jestem mieszkańcem tej gminy i mogę tylko podziękować  i pogratulować za wiele dokonań Sławomirowi Białkowskiemu, który jest wójtem od kilku lat i wiele uczynił dla naszej gminy. Takiego wójta nam potrzeba…, co zgromadzeni na pikniku nagrodzili rzęsistymi oklaskami.

Rozmawiałem z wieloma uczestnikami pikniku; wszyscy podkreślali jedno, że był to bardzo dobry pomysł służący nie tylko wspólnej zabawie, ale także wzajemnej integracji samych mieszkańców.- Obserwuje od jakiegoś czasu, naszą lokalną społeczność i widzę, że jakoś tak jest, że nawet bliscy sąsiedzi oddalają się od siebie. Natłok codziennych zajęć, brak czasu to oczywiście prawda, ale jakoś można przecież wygospodarować kilka godzin choćby w jedną sobotę czy niedzielę, by spotkać się na neutralnym terenie, wspólnie zabawić się z dziećmi, poćwiczyć, czy nawet pospacerować pogadać, usiąść przy ognisku, pośpiewać- myślę, że taki mały, ośrodek wypoczynkowy, porządnie zagospodarowany powinien nam wszystkim dobrze służyć. To był bardzo dobry pomysł – chwali inicjatywę powstania ośrodka pani Monika, a jej koleżanka Ania dodaje: – najważniejsze, że to jest blisko domu, można z dziećmi wyjść na choćby godzinny spacer dla odprężenia i relaksu…

A ponieważ jesienna pogoda dopisała, leśna polana nad stawem w Mleczkowie do zmroku rozbrzmiewała muzyką, gwarem sąsiedzkich rozmów, było miło i przyjemnie. Ile mamy w naszym regionie takich miejsc, gdzie można niewielkim nakładem stworzyć miejsca odpoczynku, relaksu i zabawy dla miejscowych-chyba sporo. Dobrze by było, aby inne lokalne samorządy w nowej kadencji poszły śladem inicjatywy wójta i radnych z Zakrzewa.

/W/

Galeria zdjęć:

 Komentarze

komentarze